Autor Wątek: Scyzoryki EGO  (Przeczytany 7283 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline blackram

• Niespotykanie spokojny człowiek
  • Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nóż to narzędzie przydatne wszędzie
Scyzoryki EGO
« dnia: 04-05-2014, 22:53:47 »
Ostatnio w ofercie niektórych sklepów pojawiły się scyzoryki chińskiej produkcji, sygnowane niewiele chyba mówiącą marką EGO, dla przykładu odpowiednik modeli Victorinox Climber i Wenger Classic 14:

http://kolba.pl/scyzoryk-ego-a01-10-1-czerwony-p13249.html

W internecie nie ma za wielu informacji, doszukałem się tylko że scyzoryki te wykonane są ze stali 4116 (podobno zgodnie z niemiecką normą DIN), podkreśla się też bardzo dużą dokładność wykonania szczegółów. Na zagranicznych portalach aukcyjnych sprzedawcy reklamują je ambitnym, trzeba przyznać, hasłem: "The same quality as Swiss Knife, not the same price". EGO ma istnieć od 1994 roku.

Dopóki komuś nie wpadnie w ręce egzemplarz i nie zechce przetestować ciężko oczywiście coś konkretnego na temat jakości tych scyzoryków powiedzieć, choć na filmie prezentują się całkiem nieźle:

Czasem ludzie pytają o tańsze alternatywy dla oryginalnych szwajcarów, może to być zatem całkiem sensowna odpowiedź na takie zapotrzebowanie.
« Ostatnia zmiana: 04-05-2014, 23:39:34 wysłana przez blackram »
"Kpił zawsze z ludzi, którzy nosili przy sobie wielofunkcyjne scyzoryki; teraz zrozumiał, że to oni mieli rację, nie on" - Andrzej Makowiecki, "Wino i krew"

Offline maba

• Opinii: (551)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Scyzoryki EGO
« Odpowiedź #1 dnia: 04-05-2014, 23:07:35 »
O kurde, robią wrażenie!
Zupełnie nie wyglądają jak typowe chińczyki - prawie skopiowali narzędzia Wengera..

A tak się zastanawiałem kiedy w końcu wezmą się za porządne scyzoryki ;)

Ceny raczej średnie, najczęściej niewiele tańsze od Vicków.
« Ostatnia zmiana: 04-05-2014, 23:10:24 wysłana przez maba »

Offline Kubitron

• Opinii: (133)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • scyzoryki <3
« Odpowiedź #2 dnia: 04-05-2014, 23:10:06 »
Takie tańsze alternatywy to do końca nie są :winky:

Ciężko je zakwalifikować, bo niby jakość fajna (z filmiku, ciekawe jak w rzeczywistości), narzędzia Wengerowe, stal jakaś tam, niby podobna do 420HC.
« Ostatnia zmiana: 04-05-2014, 23:17:20 wysłana przez Kubitron »
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Mój bazarek: https://forum.knives.pl/index.php/topic,177840.msg2017135.html#msg2017135
Ostrzę noże, naprawiam scyzoryki - mam dużo części do Gerlachów.

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 04-05-2014, 23:12:26 »
Jeśli to faktycznie stal 4116 (w tej cenie chyba możliwe), to taką jak stosuje Cold Steel - czyli tak porównywalnie do Vicków.

Tylko lipa z akcesoriami/częściami zamiennymi, przynajmniej na razie :D

P.S.
- Fajny scyzoryk, szwajcarski?
- Nie, chiński..

I czar pryska :rotfl:
« Ostatnia zmiana: 04-05-2014, 23:14:44 wysłana przez maba »

Offline blackram

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 04-05-2014, 23:14:06 »
Ten odpowiednik Climbera w tym samym sklepie jest ponad 35 zł tańszy, dla niewnożowionych to jest różnica :winky:

Oczywiście serwis i części zamienne to bardzo duży plus dla Szwajcarów, jednak nie każdy ma świadomość tej różnicy. No i Chińczycy raczej nie będą uprawiać niezrozumiałej polityki odnośnie kolorystyki okładzin na rynki poszczególnych krajów :)
« Ostatnia zmiana: 04-05-2014, 23:40:06 wysłana przez blackram »
"Kpił zawsze z ludzi, którzy nosili przy sobie wielofunkcyjne scyzoryki; teraz zrozumiał, że to oni mieli rację, nie on" - Andrzej Makowiecki, "Wino i krew"

Offline jamesbond

• Hardcore is the only way I know.
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Knives.pl keyboard operator task force BRAVO.
« Odpowiedź #5 dnia: 04-05-2014, 23:15:45 »
Z wengerem też lipa była ;-P

Nie pieję z zachwytu, wydaje mi się, że Vicek i tak się obroni i ludzie jednak będą wybierać szwajcarskich producentów. Ale ciekawa konwencja.
EDC: PM2 + DC4 + Climber/Soldat + Seiko OM + SC600 MK II
Tactical Redneck Club! ;>
W tak głębokiej dupie nie byliśmy od czasu wprowadzenia wsparcia dla IE8.

Offline sliwek93

• Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
  • Victorinox Lover :)
« Odpowiedź #6 dnia: 04-05-2014, 23:18:31 »
Fajny patent z ucinakami drutu w filmiku. Nie trzeba tak rozwierać szczęk jak w Vicku. Poza tym nic specjalnego i różnica w cenie na tyle mała, że chyba nie warto... Może dla ciekawskich :)

Offline Kubitron

• Opinii: (133)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • scyzoryki <3
« Odpowiedź #7 dnia: 04-05-2014, 23:31:57 »
Zaciekawiły mnie te aloxy (chyba aloxy) w filmiku, w sklepach ich nie widzę, tylko małe odpowiedniki classiców.

Czyżby to była ich strona?
http://egotools.ru

z tłumacza:
"Historia firmy EGO jest głęboko zakorzeniona w przeszłości i pochodzi z nieodpartą chęcią do tworzenia produktów o najwyższej jakości, godne miejsce honoru na arenie międzynarodowej."
 :rotfl:
« Ostatnia zmiana: 04-05-2014, 23:36:10 wysłana przez Kubitron »
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Mój bazarek: https://forum.knives.pl/index.php/topic,177840.msg2017135.html#msg2017135
Ostrzę noże, naprawiam scyzoryki - mam dużo części do Gerlachów.

Offline blackram

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 04-05-2014, 23:44:20 »
Proszę, rosyjska strona i jest od razu model z okładzinami w barwach rosyjskiej flagi. Panowie z Ibach mogliby się uczyć ;)

Offline Ratatosk

• Opinii: (5)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 05-05-2014, 07:34:35 »
Dzięki za info, waśnie zamówiłem sobie tego "climbera"  :D . U Chińczyków (mieszkam w Chinach) nieco taniej - 30 zł. Jak tylko dojdzie (za 3 dni?) podzielę się wrażeniami. Niestety nie mam tu oryginalnego Vicka do porównania, ale porobię fotki.

Offline theredel

• Buka z Doliny Muminków
  • Opinii: (50)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Scyzoryki <3
    • BHP Opole
« Odpowiedź #10 dnia: 05-05-2014, 08:14:59 »
Trzeba będzie wypróbować, bo prezentują się na prawdę ciekawie...
BHP - tym zajmuję się zawodowo

Focie ciekawych scyzoryków (nie moje)

Offline KlasycznyWojtek

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • Vickozbieracz i Alfista
« Odpowiedź #11 dnia: 05-05-2014, 10:13:34 »
A jak z serwisem i częściami zamiennymi? Ja podziękuję, wolę Vicka, drożej bo drożej ale to jednak Vicek ;)

Offline stream

• Opinii: (8)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 05-05-2014, 19:15:40 »
Nic ciekawego, nawet biorąc pod uwagę cenę. Tym bardziej że odpowiedników Aloxów i Ecoline nie ma nawet. Design okropny na moje.

Offline blackram

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 06-05-2014, 10:02:21 »
Niektóre modele mają całkiem sensowny dobór narzędzi, myślę głównie o tych które mają od spodu mały wkrętak zamiast haka, a są w miarę szczupłe. W większości brakuje czegoś do philipsów, bo zastosowano otwieracz do konserw jak w Wengerze, co trochę obniża ich codzienną użyteczność. Ogólnie gdybym potrzebował scyzoryk do pracy, do ciężkiego używania bez przejmowania się szybką utratą estetyki to może bym się skusił. 

Offline Dura

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 06-05-2014, 17:50:32 »
Jak tak patrzę na cenę to stwierdzam że (IMO) definitywnie nie warto. Wolę kupić- dołożyć i kupić szwajcara.

Offline Mattia

• Opinii: (34)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 06-05-2014, 21:14:21 »
Witam,
różnica w cenie na tyle niewielka, że Vicek spokojnie się obroni. Dla mnie to raczej ciekawostka a nie alternatywa.
@ Ratatosk - napisz proszę jakie masz odczucia jak przetestujesz scyzoryk.
Pozdrawiam

Offline survivorman

• Opinii: (19)
  • Użytkownik knives.pl
  • Dawid :)
    • https://forum.knives.pl/index.php?PHPSESSID=ili7du0of45m4clgvj7jfaqp30&/topic,194095.msg2376763.html#msg2376763
« Odpowiedź #16 dnia: 06-05-2014, 21:44:51 »
Za niewiele więcej można kupić vicka, jak dla mnie lepiej dopłacić za pochodzenie.

P.S.
- Fajny scyzoryk, szwajcarski?
- Nie, chiński..

I czar pryska :rotfl:

Dokładnie :P

Ale czekam na jakieś info dotyczące jakości, może nie będzie źle

Online Vigo

• Opinii: (219)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Scyzoryki to moje narkotyki! & LeatherMANIAK ;-)
« Odpowiedź #17 dnia: 06-05-2014, 22:41:54 »
Mnie się podobają te Ego, silna inspiracja Wengerem to fakt, ale mimo to ciekawe, wykonanie stoi chyba na całkiem wysokim poziomi i moim zdaniem przydała by się taka konkretna konkurencja (a Chińczycy mogli by się taką stać) bo coraz częściej się panom w Ibach w doopach przewraca.

PS No i opakowania tych swoich scyzoryków Ego mają naprawdę na poziomie, bo takie vickowe, srebrne kartoniki są wiotkie, kiepskie i tandetne, a w środku np. kozik za trzy stówy, jako prezent scyzoryk włożony w takie opakowanie średnio się prezentuje
« Ostatnia zmiana: 06-05-2014, 22:48:51 wysłana przez Vigo »

Offline maba

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 06-05-2014, 22:46:41 »
Ja też im kibicuję, konkurencja by się przydała!
Zresztą to chyba nieuchronne i za parę lat Chińczycy zawładną rynek nożowy (jak i każdy inny) swoimi autorskimi projektami, a nie kopiami, i skopią dupsko amerykańcom :D

Online Vigo

• Opinii: (219)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Scyzoryki to moje narkotyki! & LeatherMANIAK ;-)
« Odpowiedź #19 dnia: 06-05-2014, 23:10:53 »
Dokładnie tak, Chińczycy powoli zaczynają zmierzać śladem Japończyków i Koreańczyków, w latach 50-tych w USA produkty Made in Japan też były synonimem taniej tandety, a teraz. ;>
Weźmy pod uwagę jak gigantyczny potencjał mają Chińczycy (Japonia x10). Wiele wyrobów Made in China miażdży wysoką jakością wykonania, choćby latarki (firm czysto chińskich) z resztą w temacie latarek już mają absolutny monopol, noże też coraz lepsze robią, np. telefony komórkowe chińskich marek są już też coraz groźniejszą konkurencją dla dotychczasowych potentatów tej dziedzinie.

Uważam, że masowe wyprowadzenie produkcji prawie wszystkiego do Chin było strzałem w stopę europejskiego i amerykańskiego przemysłu oraz gospodarek, bo jak tam zaczną badania, rozwiną swoje technologie, przestaną być li tylko odtwórcami, a zaczną tworzyć autorskie, już nierżnięte projekty to będzie bardzo ciekawie, a ambicji, możliwości i środków do ich realizacji im nie brakuje.
Pozamiatają produkcję dóbr wszelkich na całym świecie. Na razie jeszcze się uczą, a są pojętni, cierpliwi i hiper dokładni (jak to Azjaci). Z resztą to wszystko już chyba się stało.
Wystarczy popatrzeć jak wyglądają teraz takie miasta jak np. Szanghaj.
« Ostatnia zmiana: 06-05-2014, 23:14:34 wysłana przez Vigo »