Reklama

Kershaw Camber 1678 - słów kilka

Zaczęty przez mamcar, 02-12-2014, 00:02:00

mamcar

Kershaw Camber to nowość firmy Kershaw. Nóż, którego zapowiedź pojawiła się na Shot Show 2014, trafił na rynek w ... 2014 roku (!). O ile się nie mylę tym razem udało się to wszystkim nożom marki Kershaw zapowiadanym na ten rok. Średniej wielkości nóż, wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych ze stali S30V. Od początku budził spore zainteresowanie i określany był jako następca Blura, wykluczający jego największą wadę tj. brak flippera.  Można jeszcze wspomnieć że w pierwszych prezentowanych renderach Camber posiadał recurvę, z której na szczęście zrezygnowano.

Dane techniczne (własny pomiar)
waga: 109g
długość głowni (od czubka do czoła okładzin w linii prostej): 8cm
długość krawędzi tnącej (mierzone po łuku): 8,4cm
długość całkowita: 18,8cm
długość rękojeści: 10,8cm

Głownia:
Głownia wykonana ze stali S30V. Posiada fałszywe ostrze nie osłabiające czubka. Szlif płaski. Początek linii szlifu znajduje się na przedłużeniu ramienia flipera. Głownia posiada notch dzięki czemu krawędź tnąca umożliwia ostrzenie na całej swej długości. Wykończenie głowni to stone wash.
Front czysty - pozbawiony napisów. Tył posiada oznaczenie modelu: "1678" rodzaj użytej stali "S30V" i informację "KAI USA Patented".

Rękojeść:
Wykonana z aluminium anodowanego na czarno z wkładkami antypoślizgowymi Trac-tec. W części centralnej znajduje się nowe logo producenta, informacja mówiąca o tym, że nóż został wyposażony w mechanizm wspomagania SpeedSafe i kraj produkcji tj. Stany Zjednoczone. Rękojeść posiada wyżłobienia w górnej i dolnej części wyoblające przekrój. Nóż dobrze leży w ręce, zapewniając pewny chwyt dla całej dłoni.

Klips:
Głęboki dwupozycyjny tip up prawo/lewo. W przypadku noszenia na prawej stronie pod klipsem znajduje się gładkie aluminium. Po przełożeniu na stronę lewą, pod klipsem będzie znajdować się tworzywo antypoślizgowe.

Design:
Podoba się. W nożu złożonym głownia tworzy spójną bryłę razem z rękojeścią. Czubek jest schowany głęboko, nie ma możliwości przypadkowego zahaczenia palcem. w nożu rozłożonym górna linia rękojeści płynnie przechodzi w linię głowni. Brak jest rampy, czy nacięć. Brak otworu na linkę, którą można zawiązać dookoła tulei w tylnej części spacera. Równocześnie spacer zabezpiecza by linka nie miała kontaktu z ostrzem. Sam spacer ma ażurową konstrukcję. Nie wybija się poza okładziny.

Mechanika:
Głownia dobrze wycentrowana, bez luzów. System wspomagania działa sprawnie. Noża nie rozbierałem ale z informacji znalezionych w internecie wynika iż posiada otwór na detent. Tzn. jeśli ktoś chce może wymontować wspomaganie i posiadać nóż manualny. Blokada to liner lock. Okładzina jest wystarczająco podcięta by ułatwić dostęp do listka blokady.

Podsumowanie:
No.. fajny. Od Blura fajniejszy.


ordo

#1

Dzięki za tekst.

Jest to w tej chwili jedyny seryjny, amerykański Kershaw z "lepszej" stali, w którym można przełożyć klips pod lewą rękę.
JEDYNY.

W dodatku dzięki wielkie za własne pomiary - 8cm to kt, głownia do okładzin czy jeszcze coś innego?

Reality has a well known liberal bias

maba

Zajebisty!
Wywalić SpeedSafe i nosiłby :)


mamcar

8cm od czubka do okładzin w linii prostej
8,4cm po łuku KT.


ordo

Te 3" to nie wiem jak mierzyli, wynik słuszny, można nosić, cenowo wyjdzie ile? Ze ~300?
Dla mnie hit.

Reality has a well known liberal bias

kosma

Cytat: ordo w 02-12-2014, 00:43:59

cenowo wyjdzie ile? Ze ~300?
Dla mnie hit.

Pewnie troszku więcej, ale nie dużo.

No mi się podobał od kiedy zobaczyłem. Jak dobrze, że nie ma kołka. Śmieszny ten spacer - można by go wyciągnąć ?

Nóż powiedział bym taki troszkę nudniejsza ZT 770 alu, ale za to normalnie do dostania, tańszy.

Zastanawiam się co mi przeszkadza - chyba ta fałszywka, jakoś inaczej bym to widział.

Tak czy siak będę brał bo jest wsio co lubię.


petelicki

Moim zdaniem Kershaw Blur jest znacznie ładniejszy, posiada bardziej "pełny" projekt. Ten sprawia wrażenie, jakby ktoś na szybko wziął projekt Blura, tu odjął, tam dodał i wyszło to co widzimy. Choć likwidacja kołka i dodanie flippera jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

"Kiedy ty odpoczywasz, twój przeciwnik trenuje"

"Cała rzecz polega jedynie na tym, że kiedy chcesz zarąbać na śmierć swego wroga, masz ciąć tak, by ten zginął, bynajmniej nie biorąc sobie za cel tego, jaki ma być cios: mocny czy słaby." - Miyamoto Musashi, Gorin no Sho - Zwój czwarty: Krąg Wiatru

demon

Dzięki za reckę. Bardzo zgrabny nożyk spokojny, klasyczny ale w sumie trochę nowoczesny dizajn. Gdybym nie miał wielu innych ;) zapewne kupiłbym i wymontował wspomagacz :) Jeden z niewielu ciekawych noży w ostatnim czasie. Stal też nie do pogardzenia ...

Chwilowo nie mam czasu. Takie tam, różne...

Tu wrzucić jakiś mądry / szokujący cytat - najlepiej po angielsku lub po łacinie, ewentualnie nazwę zespołu o którym nikt nie słyszał.

vrtel

Fajny, ale chyba wolałbym Pistona, ten jakiś taki szerokawy :)


rotpin

Mały ale przyjemny dla oka i chyba miałbym problem gdybym musiał wybierać Blur czy Camber  :? Dzięki za reckę :)


ednyfed

Dzięki za opis i fotki.

To nawet nie Blur z flipperem, tylko mini-piston. :)
Choć może 'mini' nie jest tu na miejscu skoro ma więcej niż deklarowane 3' głowni (który to już raz ludzie z KAI nie potrafią dokładnie zmierzyć swoich noży ;P)
Na plus - stal, dyskretny klips, ogólny profil, można przerobić na manualny i brak kołka.
Na minus (w porównaniu do Knockouta) - grubość, liner-lock, nieco większa waga przy krótszej głowni.
Wolałbym Knockouta z s30V i bez kołka. ;)


depravedsouls

#11

Fajny,gdyby nie było tych wkładek na rękojeści tylko gładkie aluminium byłby wizualnie dla mnie jeszcze lepszy.

Czasy inne - pomidorka nie tnie , oj a 500 stów dałem . Tam się żyło nożem i nikt nie biadolił . Orcanus

Osos

Dzięki za opis.
Na pewno ładniejszy od kanciastego Blura, fajna stal, jak kosma napisał, dobrze, że nie ma kołków.
Backspacer idealna "skrytka" na paprochy, trochę fałszyka powinna być mniejsza, ale to detal.

Moje recenzje i opisy nożowe: www.kosa.net.pl

BYKOM-STOP! Tępmy e-analfabetyzm w Internecie.

Kubitron

Bardzo fajny kształt ma :) z tenkiem mi się skojarzył
Z recurvą nie byłby już taki fajny, można takiego tu zobaczyć:
http://www.amazon.com/Kershaw-1678-Camber-Folding-SpeedSafe/dp/B00ILFL5Z0

Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Mój instagram

harry_kane

Ooo... Całkiem przyjemny nożyk wyszedł z tego Blura :winky:
Nie macie wrażenia, że kształt klingi jest mocno Hindererowaty?

************************
*DO OR DO NOT. DON'T TRY*
************************

Mrn31

Dzięki za tekst :)

IMHO Blur i tak fajniejszy.


junasz

Dobra, wiem... złota łopata i takie tam.  ;)  Ale jakoś nie mogę znaleźć (a nie tylko tutaj się za tym rozglądałem) grubości głowni po płazach i grubości rękojeści... więc gdyby ktoś był tak miły...  :)

Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wqrwiają...

KONKURSY !!!

Calot

http://www.bladehq.com/item--Kershaw-Camber-1678--21529

Blade Thickness:0.12"
Handle Thickness:0.51"

Podziękuj demonowi, jakby Cię nie wrzucił do cytatów to bym nie zajrzał. :P

The air smelled of limited life expectancy.
X-Clacks-Overhead: GNU Terry Pratchett

junasz

Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wqrwiają...

KONKURSY !!!

Stn

#19
Cytat: Osos w 02-12-2014, 17:03:50

Na pewno ładniejszy od kanciastego Blura...

Blur kanciasty? gdzie?
Moim zdaniem blur to projekt który z założenia miał piękny... tak piękny...
piękny kosztem braku flipera i notcha... o papierze ściernym nie wspominając...
Blurek jak się przyjrzeć trzyma śliczną linię jak jest zamknięty jak i otwarty...
Więc blur dla mnie to jeden z najładniejszych noży, ale czy ergonomicznie
on jest równie idealny tego już nie powiem :)
A Camber - też go dopisałem do listy zakupowej :)
Pecado: Nóż nie penis - nie musi być wyprężony, żeby dobrze wyglądać na zdjęciu.