Reklama

Leatherman Charge/Wave PLUS z wymiennymi przecinakami - prezentacja i testy

Zaczęty przez tap, 09-02-2018, 22:54:43

tap

Po raz kolejny, dzięki serwisowi Militaria.pl miałem okazję zapoznać się i zaprezentować Wam trochę bardziej szczegółowo najnowsze wersje bardzo popularnych i lubianych multitooli Leatherman. Modele Charge TTI PLUS, Charge PLUS, WAVE PLUS, WAVE PLUS BLACK - tak bardzo wyczekiwanych przez wielu fanów marki wersjach z nowymi szczękami wyposażonymi w wymienne przecinaki do drutu.

Poniżej prezentuję zawartość zestawów poszczególnych modeli.

OPAKOWANIA I ICH ZAWARTOŚĆ

Multitoole zapakowane zostały w znane już, standardowe kartonowe pudełka w firmowych kolorach. W środku standardowo znajdziemy multitoola, oryginalną instrukcję oraz futerał do przenoszenia toola na pasku. Wersje Charge dodatkowo zostały wyposażone w klips umożliwiający przypięcie multitoola do kieszeni ("pocket clip") oraz doczepiane kółko na linkę (w modelach Wave/Charge jest ono też na standardowym wyposażeniu -- wysuwane z jednego z ramion toola).






POKROWCE/POUCHE

Tym razem wszystkie toole niezależnie od wersji zostały wyposażone w materiałowe futerały z nowym typem zatrzasku, a do modelu Wave w taktycznym czarnym kolorze futerał typu "molle sheath" z rzepem. Wszystki wyprodukowane w Chinach, ale z dbałością o jakość wykończenia. Nowy rodzaj zastrzasku też na plus, mniej odstaje i nie będzie zbierał kurzu i paprochów powodujących jego gorsze działanie - dzięki otwartej konstrukcji łatwiej go też przedmuchać w razie potrzeby (np. na plaży :). Futerał dołączony do modeli Charge TTI PLUS/Charge PLUS posiada boczne kieszonki umożliwiające przenoszenie np. małej latarki lub przedłużki bitów oraz listka z dodatkowymi bitami.


















NA TO CZEKALIŚMY, CZYLI WRESZCIE SZCZĘKI Z WYMIENNYMI PRZECINAKAMI
Prezentacja ogólna

Przecinaki w kombinerkach to elementy, które w starszych wersjach dość często ulegały uszkodzeniu (wgięciu) przy cięciu twardych materiałów i powodowały klinowanie się szczęk, uniemożliwiając czasem normalną pracę kombinerkami.

Po sukcesach modeli SUPERTOOL300/ MUT/ SURGE/ REBAR producent postanowił wyposażyć w wymienne przecinaki do drutu ze stali 154CM pozostałe flagowe modele. A tak oto prezentują się nowe szczęki kombinerek modeli PLUS:













PORÓWNANIE MODELI CHARGE/WAVE PLUS

Możliwość otwarcia 4 głównych narzędzi (ostrze gładkie, ostrze ząbkowane, nożyczki, piła/pilnik) bez konieczności rozkładania toola została zachowana. Wszystkie 4 wersje mają praktycznie takie same narzędzia (spis poniżej) z wyjątkiem modelu TTI, który to dodatkowo ma zmienione szczęki kombinerek i posiada zaciskacz. Nie wszystkim podoba się taka modyfikacja w najdroższej wersji, ale standardowa wersja Charge'a z aluminiowymi okładzinami nie posiada tej funkcji. Niestety nadal ta seria nie doczekała się szydła. Tak się prezentują:









A tu porównanie do innych modeli Leathermana - od lewej: SuperTool 300, Rebar, Wave, Charge Plus, Charge Plus TTI, Surge New.


Narzędzia



Narzędzia w porównaniu do poprzednich wersji nie uległy zmianie... a są następujące:

1. kombinerki wydłużone płaskie (wersja TTI dodaktowo posiada zaciskacz do instalacji elekt., tzw. "cap crimper")
2. kombinerki uniwersalne
3. Standardowy przecinak do drutu (wymienny ze stali 154CM)
4. Przecinak do drutu twardego (wymienny ze stali 154CM)
5. Przecinak do drutu wielożyłowego (za osią kombinerek)
6. Przyrząd do zdejmowania izolacji
7. Ostrze nożowe gładkie ze stali nierdzewnej: Wave 420HC / Charge 154CM / Charge TTI S30V (otwierane jedną ręką)
8. Ostrze nożowe ząbkowane ze stali nierdzewnej: 420HC (otwierane jedną ręką) z hakiem tnącym (wersja Charge Plus/Charge TTI Plus)
9. Piła do drewna
10. Sprężynujące nożyczki
11. Linijka (8 cali / 19 cm)
12. Otwieracz do puszek
13. Otwieracz do kapsli butelek
14. Pilnik do metalu i drewna
15. Pilnik diamentowy
16. Duże gniazdo na wymienne bity + jeden dwustronny bit (wkrętaki)
17. Małe gniazdo na wymienne bity (wkrętaki)
18. Średni śrubokręt płaski
19. Wysuwane kółko do kluczy (we wszystkich modelach Charge/Wave PLUS)

Przejdźmy do przeglądu poszczególnych narzędzi i ich funkcji w każdym z prezentowanych modeli.

LEATHERMAN CHARGE TTI PLUS

Pierwsza wersja Leathermana Charge'a TTI prezentowała się tak jak na poniższym zdjęciu:

a tak prezentuje się najnowsza edycja spod znaku "+":


















Ostrze gładkie, otwierane jedną ręką, w modelu TTI jest wykonane ze stali S30V, która to miom zdaniem jest jedną z lepszych stali na noże, charakteryzjącą się długim trzymaniem ostrości, dobrą agresją cięcia i stosunkowo łatwo ostrzącą się.






Ostrze ząbkowane wykonane ze stali 420HC posiada na grzbiecie delikatne nacięcie umożliwiające łatwe odszukanie go np. w ciemności. Dodatkowo w tym modelu znajdziemy hak tnący do taśm, pasów itp.





Tak prezentuje się Charge TTI z doczepianym kółkiem do linki. Kółko jest mocowane za pomocą blokady narzędzi.


Gniazda na wymienne bity - duży i mały (krzyżakowy/płaski) standardowe jak w poprzednich edycjach.





oraz duży płaski śrubokręt...


Otwieracz do kapsli, otwieracz do konserw oraz ściągacz izolacji...


Nożyczki ze sprężynką...


Standardowa, niewymienna piła do drewna...



oraz piła do metalu, pilnik do drewna i z posypką diamentową...



Linijka...



LEATHERMAN CHARGE PLUS

Model Charge Plus to bliźniaczy brat modelu TTI PLUS tylko w nieco uboższym wydaniu. Zamiast tytanu na obudowie zastosowano stop aluminium. Kolejna różnica to brak zaciskacza "cap crimpera" na szczękach kombinerek. Tak oto się prezentuje...








Nowe szczęki z wymiennymi przecinakami...















Poniżej prezentacja narzędzi jakie zawiera Leatherman Charge Plus. Na początek ostrze gładkie ze stali 154CM...




Ostrze ząbkowane ze stali 420HC z hakiem do cięcia pasów itp...




Śrubokręty/bity wymienne...








Nożyczki ze sprężynką...


Otwieracz do kapsli, otwieracz do konserw i ściągacz izolacji...


Piła do drewna


Piła do metalu/pilnik, pilnik z posypką diamentową...


Linijka...


Teraz czas na najpopularniejsze i najczęściej polecane modele - Leatherman Wave Plus i Wave Plus Black.

LEATHERMAN WAVE PLUS

Poprzednia wersja Leathermana Wave'a prezentowała się tak jak na poniższym zdjęciu:

Jednak wiele osób denerwował fakt, że model ten nie posiada wymiennych szczęk kombinerek. Wielu kombinowało przekładanie szczęk z modelu REBAR, ale wreszcie się doczekaliśmy... Kultowy już prawie model doczekał się nowego wcielenia - Wave PLUS z wymiennymi przecinakami do drutu.
















Teraz kolej na przegląd narzędzi... Zaczynamy standardowo od ostrza gładkiego - w tym przypadku ze stali 420HC, ale jak pokażą testy w dalszej części prezentacji - całkiem nieźle zahartowanej...




Ostrze ząbkowane również wykonane ze stali 420HC, w przeciwieństwie do serii Charge Plus, tutaj brak jest haka do cięcia pasów.




Śrubokręty...







Otwieracz do kapsli i ściągacz izolacji...


Nożyczki ze sprężynką...


Piła do drewna - identyczna jak w modelach Charge Plus...



Piła do metalu/pilnik, pilnik z posypką diamentową...





Jest też chowane kółko i linijka/miarka na ramionach toola (prezentacja w części Wave Plus Black).

Poniżej porównanie LM Wave Plus do LM Rebar:


Model Wave Plus (Stainless) z nowymi kombirerkami prezentuje się wybornie i na pewno odniesie jeszcze większy sukces niż jego poprzednie edycje...  dostępny jest również w wersji oksydowanej na czarno...







LEATHERMAN WAVE PLUS BLACK

Wersja Wave PLUS Black - oksydowana na czarno - w pierwszych momentach użytkowania brudzi ręce, ale po solidnym wytarciu szmatką nadmiar oksydy znika i już rąk nie brudzi. Zestaw narzędzi identyczny jest w wersją srebrną bez powłoki (stainless). Poniżej kilka ogólnych zdjęć i prezentacja nowych kombinerek w taktycznym, czarnym wydaniu:













Ciemna strona MOCY, czyli porównanie z innymi "taktyczniakami" ze stajni Leathermana...
od lewej: Surge New Black, Wave Plus Black, ST300 Black.



Porównanie pił Wave Plus black / ST300 Black...

Ostrze gładkie ze stali 420HC...




Ostrze ząbkowane...


Śrubokręty/bity...






Otwieracz do kapsli i puszek i ściągasz izolacji...


Nożyczki ze sprężynką...


Piła do drewna - identyczna jak w modelach Charge Plus...




Piła do metalu/pilnik, pilnik z posypką diamentową...




Chowane kółko do linki - w wersji srebrnej też występuje...

No i na koniec linijka... cale i centymetry, zakres pomiaru do 19cm.

LEATHERMAN WAVE PLUS - TESTOWANIE

Jak widać na powyższych zdjęciach wszystkie modele z najnowsze serii Plus są bliźniaczo podobne z niewielkimi różnicami. W mojej ocenie najbardziej reprezentatywy do testów jest model standardowy srebrny Wave Plus (Stainless) i taki poddałem drobnym testom. Oczywiście najbardziej testom poddałem nowe kombinerki. Trochę obawiałem się ich wytrzymałości biorąc pod uwagę na zmianę konstrukcji pod przecinaki i zmniejszenie ilości metalu w ich pobliżu. Zobaczcie jak wypadły w testach.

LM Wave Plus przed testami prezentował się jak na poniższych fotkach...



Na pierwszy ogień do testów wziąłem spory wkręt dekarski raczej wysoko hartowany...


który z trudem, ale przeciąłem, niestety nie bez uszczerbku dla wymiennych przecinaków. Po tej akcji na przecinakach pojawiły się delikatne wgięcia, ale tool nadal działał...  potem na warsztat poszły różne gwoździe, szprychy, kołki budowlane, gube opaski zaciskowe itp, przewody zasilające różnego rodzaju, rurkę aluminiową...



























Wszystko przecięte, a stan przecinaków po powyższych operacjach jak na poniższej fotce.


Cięcie papieru niestety już nie było idealne:

A tak tną przecinaki w innych prezentowanych toolach po wyjęciu z pudełka:


Czas na testy noża... do testu ostrzy gładkiego i ząbkowanego użyłem różnego rodzaju lin nylonowych, dużych opasek zaciskowych, przewodów zasilacjących i twardego suchego drewna... oczywiście obydwa radziły sobie wyśmienicie, ale najbardziej byłem zaskoczony wytrzymałością ostrza gładkiego w kontakcie z twardymi materiałami, często powodującymi wybłyszczenia i zawinięcia krawędzi tnącej. Pojawiły się drobne wybłyszczenia KT, ale ostrze gładkie nadal elegancko cięło papier...





























Następnie standardowe zastosowania dużego płaskiego śrubokręta, wymiennych bitów, ściągacza izolacji, nożyczek... wszystkie narzędzia, jak należałoby się spodziewać, sprawdziły się... byłem mile zaskoczony faktem, z jaką łatwością tak małe nożyczki radzily sobie z dość grubymi "trytytkami"...









Cięcie twardej sezonowanej listwy przypodłogowej szło bezproblemowo, tak jak i cięcie stalowej rurki...








Wszystko zgodnie z założeniami... przecięte :) Przecinaki nie wyszły bez szwanku, ale nawet takie drobne wgnioty można usunąć we własnym zakresie, np. przeszlifowując płazy przecinaków na papierze ściernym w domu i przywócić im pełną ostrość lub zamówić nowe w sklepie. Jak dla mnie to świetne rozwiązanie...

LEATHERMAN WAVE PLUS - PODSUMOWANIE



Nowa seria multitooli Leatherman Charge/Wave PLUS to naprawdę solidne narzędzia. Mimo mojej wstępnej obawy o wytrzymałość nowych szczęk, uważam że podołają większości prac, gdy w pobliżu nie mamy dedykowanych narzędzi. Funkcjonalność połączona z kompaktowym rozmiarem oraz nowe kombinerki powodują, że modele Charge i Wave z serii PLUS prezentują się jeszcze bardziej profesjonalnie. Myślę, że warto się im przyjrzeć osobiście, bo na żywo robią naprawdę spore wrażenie...

Jeżeli dotarliście do tego miejsca to serdecznie dziękuję za uwagę :)

tap

FOTOGALERIA

Poniżej więcej fotek jakby ktoś czuł lekki niedosyt zdjęć :)
Zapraszam do oglądania... po kliknięciu powinny się powiększyć.


Trak


Darth Vader

Oo Panie kawał roboty , szacuneczek za chęci
Wreszcie poszli po rozum do głowy i wpięli napa do etui zamiast kiepskich rzepów a reklamują jakby zrobili prom kosmiczny . Mnie szewc to zrobił za 3,00 zł pięć lat temu i do dzisiaj działa , mogłem im sprzedać patent i trzepać kasę .
Jak jeszcze nauczą się robić otwieracz to będzie wreszcie wypas ale pewnie zrobią z tego mega nowość na przyszłoroczne targi , zawsze to będzie nowość ...


Campo

Przestałem o nich myśleć taką naturę mam...

laferty

Dobra robota. Dodanie wymiennych przecinaków w serii wave/charge to naturalna ewolucja tych tooli, oczywiście na plus. Teraz są jeszcze lepsze :)

Ohana to znaczy rodzina, a w rodzinie nie można nikogo odtrącić ani porzucić.

FORESTER1973

Świetna robota.
Wave jest na mocnej pozycji zakupowej.Jedynie czego bym sobie jeszcze "życzył" to lepszej stali ,choćby 154CM , na ostrze i może twardszych przecinaków.
Pouch też OK ale mogli zrobić całego z cordury a nie z tej ceraty  :dodge:


AndrzejMick

Mega-opis, szacun.

A wymienne przecinaki to było coś, co spokojnie pozwoli Wave/Charge uznać za już stuprocentowo pełnoprawny multitool EDC.


Dziad z Lasu


fluid

Dzięki za masę fotek! Wersje plus będą obok normalnych czy zastępują je na stałe?


Flamberg

Dzięki za testy.
Jak wyglądało wykończenie otworów na ostrzach (gładkim i ząbkowanym) w poszczególnych toolach?
Głównie chodzi mi o to czy krawędzie były delikatnie sfazowane?


tap

Cytat: Flamberg w 10-02-2018, 11:55:39

Dzięki za testy.
Jak wyglądało wykończenie otworów na ostrzach (gładkim i ząbkowanym) w poszczególnych toolach?
Głównie chodzi mi o to czy krawędzie były delikatnie sfazowane?

krawędzie otworów dość ostre, ale nie miałem wrażenia, że sa zbyt ostre i nie kaleczyły kciuka.... fotki się powinny powiększać po kliknięciu, bedzie lepiej widać szczegóły....


Vigo

Tap, to żeś Pan dorzucił do pieca ;>, miriady zdjęć 8D, aż się zmachać można przy przeglądaniu i przewijaniu ;P, opis rzeczowy, a na pięknych fotkach wszystko pokazane ze szczegółami, dzięki za poświęcony czas.
Co do samych tooli, to jak ktoś napisał już wyżej, wymienne przecinaki musiały w końcu zawitać i do linii Wave/Charge, jednak dorzucę łyżkę dziegciu do tej beczki miodu, ponieważ czy to jest dobre posunięcie, to już mam jednak niejakie wątpliwości.
Po początkowym zachwycie nad owymi, wymiennymi ostrzami przyszła refleksja, bo kosztują sporo (ok. 40zł chyba) za równowartość można już kupić niejedno profesjonalne narzędzie, a jakość tych ostrzy jednak nie zachwyca, wgniotki potrafiły się robić i na tradycyjnych szczękach, robią się na tych niby znacznie twardszych, wymienialnych, zatem gdzie tu postęp?
Samym szczękom kombinerek wraz z wyfrezowanymi miejscami na wymienne ostrza też raczej mocy i wytrzymałości nie przybyło i pewnie są obecnie słabsze, a zatem bardziej podatne na uszkodzenie.
Chciałbym, aby wcześniejsze wersje były równolegle dostępne, jednak nadzieje to raczej płonne i zapewne wkrótce wypadną z produkcji, więc za kilka lat już wyboru nie będzie.
Tak, że podsumowując nie wiem, czy ostatecznie cieszyć się czy martwić tą innowacją.

Narzędzia WERA, WIHA, BAHCO, KNIPEX, itp.: https://forum.knives.pl/index.php?topic=165495.msg1714279#msg1714279

AndrzejMick

Cytat: fluid w 10-02-2018, 11:29:44

Dzięki za masę fotek! Wersje plus będą obok normalnych czy zastępują je na stałe?

One raczej zastępują stare modele, ale nie jestem na 100 procent pewien.

PeEl

Rzeczowy opis i testy narzędzi. Dziwi mnie, że dopiero teraz pojawiły się te modele LM z opcją wymiennych przecinaków, skoro Rebar miał je już od dawna ale jak to się mówi, lepiej późno niż wcale. Wolałby aby obie wersje była nadal produkowane (z wymiennymi przecinakami i bez). Zobaczymy jak to będzie.


tap

@Vigo, powiem Ci, ze też miałem wrażenie, że zastosowanie wybrań  pod przecinaki mocno osłabi szczęki, ale po testach cięcia bym się tego nie bał... myślę, ze dopiero wykręcanie na boki może być niebezpieczne dla toola...


Harny

Dzięki za rzeczowy opis :)
Jedno mam tylko "ale". Charge (mam wersję Tytanową) też ma "wbudowane" kółko na linkę ;)


Darth Vader

kółko w tti jest dopinane jako osobne narzędzie przemiennie z klipsem
przynajmniej w starym modelu


Harny


tap