Reklama

Stal nc6

Zaczęty przez Trollsky, 03-05-2006, 23:56:31

Trollsky

jako ze zamierzam kupic pierwsza partie stali do nozy zalezy mi na waszych opiniach o stali nc6 (melon mi ja poleca na pierwszy powazny noz, dobry stosunek cena/jakosc).

jak idzie obrobka ?
kto mi to zahartuje i za ile (jestem z gliwic)

no i chcialbym zapytac o tejemniczy "instytut" gdzie hartowane sa klingi sporej czesci knivemakerow z tego forum, nigdzie nie znalazlem opisu kto to robi, z kim siew tej sprawie kontaktowac etc. :)
wiem ze pytania laika ale najlepiej zapytac wprost niz udawac ze sie wie :)

p.s moze ktos odsprzedał by mi kawaleczek jakiejs stali na pierwszego customa , grubosc 3mm byla by wprost idealna

Ludzie wybaczą Ci wszystko, oprócz tego ze Ci coś wyszło.

yossar

tak się składa, że ja właśnie też obrabiam nc6 i też jest to mój pierwszy nóż;
obróbka idzie ciężko, ale nie mam porównania z innymi stalami, musisz tylko pamiętać że to rdzewna stal jest

więcej na ten temat mógłby ci powiedzieć adiblue - też obrabiał nc6 (od niego mam swój kawałek) i może ci na pewno wiecej powiedzieć, a co do hartowania to może się zaoferuje ktoś kto bywa czasem w VISie


simon

nc6 to calkiem przyjemna stal. bawilem sie ta stala z odzysku(stary pilnik). Po rozhartowaniu wcale nie byla ciezsza w obrobce od ncv1. Powiedzialbym ze nawet przyjemniejsza i nie koroduje tak szybko. Ja hartowalem sam. na dole jest tabelka odnosnie hartowania tej stali.

Pozdrawiam

Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Sylwek Tyra

trzymaj sie tej stali...! na pewno latwiej sie ja obrabia jak D2 czy N690. Jak ją pięknie zahartujesz to otrzymasz zajefajny efekt.


pete

Jaka jest maxymalna dlugosc przedmiotow z nc6 co by sie "nie zepsuly" ;)


wojtekn

znaczy sie?
jesli chodzi ci o "psucie" grawitacyjne to trza by pomyslec czy na zrywanie czy na zginanie
bo jak na zrywanie to tylko wziac warunek na rozciaganie wyznaczyc z niego sile, potem poslugujac sie gestoscia i polem przekroju wyznaczyc dlugosc graniczna przy ktorej detal sie zerwie pod wlasnym ciezarem
a moze o co innego ci chodzi?

NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Cytat: Dagorn w 10-05-2006, 08:55:16
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

melonmelon

ześ sięculkwens dziegciu dziś najadł :)
ja poprosżę wyznaczenie długości granicznej, daję czteropak piwa :)
i oczywiście podanie warunków wyjściowych i wyliczeń

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

pete

Cytat: ciulkwens w 11-04-2007, 17:28:04

znaczy sie?
jesli chodzi ci o "psucie" grawitacyjne to trza by pomyslec czy na zrywanie czy na zginanie
bo jak na zrywanie to tylko wziac warunek na rozciaganie wyznaczyc z niego sile, potem poslugujac sie gestoscia i polem przekroju wyznaczyc dlugosc graniczna przy ktorej detal sie zerwie pod wlasnym ciezarem
a moze o co innego ci chodzi?

chodzi o to czy nozyk
"O dlugosci 35 cm samo ostrze okolo 23cm i szerokie na 4 cm, grubosc glowni jakies 5 mm."
nie bedzie za kruchy do walenia nim gdzie popadnie

wojtekn

#8

a tu obliczen nie trzeba tylko doswiadczenia w waleniu,
ja takiego nie mam bo nie uzywam na codzien NC6
pytaj tych co sie tu wypowiadali wczesniej

NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Cytat: Dagorn w 10-05-2006, 08:55:16
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

melonmelon

a na poważnie
bardzo dobra stal
jest lepsza, nazywa sie NWC ale nie mam w swojej ofercie :)
nie jest krucha po dobrej obróbce cieplnej
ale może być upierdliwa jesli sami kujecie, tzn. moze sie wydzielić siatka weglików po granicach ziarn (jak to w stalach nadeutektoidalnych)
a to może byc bolesne - duża kruchość

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Guldan

Cytat: ciulkwens w 11-04-2007, 18:18:27

a tu obliczen nie trzeba tylko doswiadczenia w waleniu,

;P

ciulkwens praktyk ;)


pete

Wielkie dzieki za info :)

w takim razie na dniach sprobuje zmajstrowac sobie jakis kozik ;)


Guldan

tylko nie wal za duzo ;)


wojtekn

ja wale codziennie

NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Cytat: Dagorn w 10-05-2006, 08:55:16
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Guldan

ja w sumie tez


NAZIR

Cytat: Trollsky w 03-05-2006, 23:56:31

...no i chcialbym zapytac o tejemniczy "instytut" gdzie hartowane sa klingi sporej czesci knivemakerow z tego forum...

Tej, no sam sobie odpowiedziałeś. Tak, tak, w ziemniaczanej stolicy. :)
uważam, że powinno się robić tak, ażeby nie było krytyki, tylko aplauz i zaakceptowanie

"A blade with no tip is like a breast with no nipple -- its pointless." - Michael Burch

pete

Mam pytanie czy istnieje możliwość zahartoania NC6 tak zeby nie wydzielił sie osad ? I jesli tak to jaka metoda (w jakim procesie) powinno być hartowane.

Z gory dziekuje za odpowiedz


Trollsky

jaki osad  ?? mozesz napisac cos wiecej

Ludzie wybaczą Ci wszystko, oprócz tego ze Ci coś wyszło.

pete

W skrócie czy z NC6 podczas hartowanie wytraca sie wegiel który osiada na nożu i robi sie ku.. bardzo twardy, doprowadzajac sie do szefskiej pasji podczas jego szlifowania. Jesli nie to w jakim procesie, (JAK) zahartowac zeby sie napewnie nie zrobił.

Z tego co czytalem na forum Kubek znalazl jakas hartownie w wawie ale tam napewno osiada i to na wszystkim bo tam jakos dziwnie hartuja.
Nie znam sie na tym wiec pytam.


Trollsky

a instytut w poznaniu ?

napisz PW Guldanowi.
ja tam hartowalem NC6 i bardzo dobrze to robia, noz co prawda smierdzi spoconymi skarpetami ale jest czysty.

Ludzie wybaczą Ci wszystko, oprócz tego ze Ci coś wyszło.

pete

Ok zagaje do Guldana

a jutro podzwonie i poszukam hartowni w warszawie moze gdzies mi obiecaja nie pobrudzic :)


melonmelon

nie da się jej zahartować w prózni
idealnie w oleju lub alkoholu polwinylowym
podczas grzania w wysokiej temp.
1. węgiel sie wypala z warstw powierzchniowych -  odwęglenie
2. reszta pierwiatków (tych najważniejszych) się utlenia - utlenienie
to co jest po hartowaniu to zgorzelina - czyli wartwa tlenków
jak uniknać??
czytać archiwum
dobre wyniki daje miedziowanie elektrolityczne

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

soballa

To i ja się podczepię z apelem na niedaleką przyszłość:

Czy jakaś dobra dusza zahartowała by mi kilka blanków z NC6 harytatywnie bądź za opłatą bliższą symbolicznej niż rynkowej?
Jestem z Kraka, ale słanie pocztą nie nastręcza żadnych problemów, nie muszę mieć blanków hartowanych w 100% zgodnie z tabelami temperatur, nie muszę znać dokładnej liczby hrc, byleby były zahartowane dobrze, nawet jeśli "na oko" a ilość hrc będzie ustalana przez próbę pilnikiem  ;)

Pytanie trochę naiwne ale kto wie, a może ktoś się znajdzie  ;P
A tak czy inaczej prosiłbym o priva z namiarami hartowni- wiem, pisane już było na forum nie raz, ale nie wiem, które z wspominanych jeszcze działają, a które nie, jak się z nimi kontaktować, czy przyjmą do hartowania kilka blanków, jakie są koszta, jakoś wykonania etc, etc...

Będę bardzo wdzięczny!  :D

Hartowanie niemal wszystkiego, do 65 cm maks, do 20cm w pionie, "nierdzewki" w folii, marketingowe wymrażanie do -80 ;), selektywne hartowanie też- zapraszam ;)

paproch

Pozwolę sobie sobie wydobyć stary wątek aby nie zaśmiecać nowym tematem.

Moje pytanie:
Czy pozostawiona zgorzelina (będzie podpolerowana) odczuwalnie zwiększa podatność na korozję?
Jakie są inne wadu jej pozostawienia? (jakieś różnice w twardości powierzchni czy coś)

Właśnie odebrałem blank nc6 z hartowania (IOP Poznań :D. Przed obróbką cieplną był praktycznie skończony,
to znaczy - płazy wykończone 400-tką, szlify na niemal zero-grind.
Oczywiście pojawiła się zgorzelina. Przejechałem ostrze ludwikiem, szorstką gąbką do naczyń i wd40.
I estetycznie ta zgorzelina bardzo mi się podoba i pasuje do koncepcji noża

Moje pytanie:
Czy pozostawiona zgorzelina (będzie podpolerowana) odczuwalnie zwiększa podatność na korozję?
Jakie są inne wadu jej pozostawienia? (jakieś różnice w twardości powierzchni czy coś)

By z krwi naszej życie wzięła Ta
Co jeszcze nie zginęła

kot_behemot

#24

Nie wiem jak nc6, ale d2 po hartowaniu  oleju i wypolerowaniu, nie szlifowaniu (patrz wagabunda c) nie chciała się trawić. Imho rdza też jej nie weźmie łatwo. Znaczy zgorzelina nie zwiększa, a zmniejsza rdzewność.

Za krótka doba...

wojtekn

jak ci si epodoba to zostaw

NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Cytat: Dagorn w 10-05-2006, 08:55:16
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Guldan

wsadzalem do kwasow stale ze zgorzelina po oleju (zarowno po hartowaniu profesjonalnym jak i moim wlasnym) i nie chcialo zrec. warstwa jest twarda i dosc skutecznie blokowala kwas.


paproch

Dzięki za informacje :D - nie przypuszczałem, że produkt uboczny może mieć tyle zalet ;P

By z krwi naszej życie wzięła Ta
Co jeszcze nie zginęła

Markov

#28

Troszkę informacji z książki pt. "Poradnik ślusarza" Wincentego Czerwińsikiego.

Cytat

NC6-
Temperatura kucia: 1000*C - 800*C
Wyżarzanie zmiękczające:
Poniżej Ac1: 690*C - 710*C
Powyżej Ac1: 770*C - 790*C
Hartowanie: 800*C - 830*C w oleju
Odpuszczanie: 150*C - 260*C
Twardość:
w stanie zmiękczonym [HBmax kG/mm² (daN/mm²)] wynosi 248
w stanie hartowanym wynosi 62 HRC
Zastosowanie NC6:
Sprawdziany, gwintowniki, narzynki, rozwiertarki i frezy do nacinania pilników, noże do papieru i tytoniu, piły tarczowe do metali, matryce do głębokiego tłoczenia na zimno, płyty tnące wykrojników.


Jumbo

Markov, a wiesz o jakich nożach do papieru i tytoniu tam piszą?

Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
<a href="http://www.frihet.pl/gal/">Zdjęcia z gór</a>

karud

Cytat: Jumbo w 11-11-2008, 13:47:25

Markov, a wiesz o jakich nożach do papieru i tytoniu tam piszą?

Wyraźnie nie ma pojęcia  ;P

zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка...

Markov

Dużych ,fabrycznych ala gilotynka ? Mam dopiero 14 na karku, a metalurgia interesuję się dopiero od tygodnia. Litości trochę :) . Może ktoś mnie oświeci ?


eddie

Cytat

Dużych ,fabrycznych ala gilotynka ?

dokładnie tak  :shades:

Cytat

Może ktoś mnie oświeci ?

sam się bardzo ładnie oświeciłeś  ;>

Cytat: RNL w 03-12-2012, 10:37:18
Przeszczep- parówki jak papierosy- spożyłeś jedną, przegrałeś życie ;)

Jumbo

Cytat: Markov w 11-11-2008, 14:49:13

Litości trochę :) .

Tej no, nawet po Tobie się nie przejechałem, a Ty chcesz litości? :D

Właśnie gilotyna do papieru ma nóż z nc6, a i krajalnica to tytoniu ma noże z nc6.

Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
<a href="http://www.frihet.pl/gal/">Zdjęcia z gór</a>

Krug

 Noże do papieru, tytoniu, Pewnie kiedyś  robiono z NC6, to najczęściej dane z lat 40-50 ubiegłego wieku powielane przez kolejnych opracowywaczy poradników...
Teraz to te noże pewnie z nioloxu robią....

Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!
***** *******. :)
Śmiesznie jak jebacy popierają jebanych. :)
TRZYNASTU SPARTAN ŻYJE! WOT CHUJNIA.

Trollsky

no dokladnie, to ksiazka z 1969 roku,  ciutek sie moglo zmienic od tego czasu :)

Ludzie wybaczą Ci wszystko, oprócz tego ze Ci coś wyszło.

Markov

#36

Ale, dzięki Bogu nie temp. hartowania itp. Chociaż po polskiej "stali" można się wszystkiego spodziewać... (na podst. rozważań melonmelona)

Cytat

Tej no, nawet po Tobie się nie przejechałem, a Ty chcesz litości? biglaugh

Profilaktyka  :shades:


Barni

żeby nie zakładać nowego tematu odgrzebuje ten.
Miałem problem z hartowaniem większego ostrza za pierwszym razem temp 800 stopni czas austenizacji 20min rozkład temperatury jednakowy na całym blanku, blank gruby na 4,8mm +2,5mm sylikonu na strone,olej ok 100 stopni i zachartowała sie tylko krawędź ok 2mm. (????) z założenia miało być od 5 do 15mm. wyzarzyłem znormalizowałem i hartuje 2 raz tym razem temp 830 i czas austenizacji 40 min oraz minimalnie cieńsza warstwa sylikonu. i co? i nie wiele lepiej miejscami 10-12mm zahartowane ale powinno być wiecej nieraz już z tą stalą pracowałem i wszystko było ok? gdzie popełniłem błąd? poza tym zaobserwowałem coś co do tąd mi sie nie zdażało nigdy zgorzel czy tam zędra w obszarze hartowania po przetarciu szmatą odłaniła czysty metal tak jakby po szlifowaniu. a może poprostu ktoś sie rypnoł i mi inną stal wcisnął?

"Kolejny przedmiot wprawia w lot, gwałtowny mojej ręki ruch na trajektori lotu ściana, a wciąż jest tyle do rozjebania"
---------
--------
Poroże jelenia z różą kupie!!!

Vegvisir

#38

Odgrzebuje kotleta. Panowie chce miecz-gladius wiec nie taki znowu mega duzy alle ma byc najprawdziwszy.Co radzicie 50hf czy nc6 i dlaczego?


Sulejknives

50hf, bo to stal sprężynowa.

"Na otworach i innych krawędziach bywają włoski". Mikko

https://www.facebook.com/Sulejknives/
Instagram: #sulejknives

gerard36856

@Trollsky
Łezka w oku się kręci? Twój wątek z przed 15 lat ktoś odkopal ;>

Mój błysk przebije ciemności, moja jasność mroki rozproszy.

Vegvisir

Cytat: Sulejknives w 11-09-2020, 23:46:01

50hf, bo to stal sprężynowa.

Czyli zachowuje spręzystość-a miecz z nc6 jakie miał by wady względem HF50?


Sulejknives

Nc6 to dobra stal na stosunkowo niewielkie noże. Da się wysoko hartować, robiono z niej pilniki. Nie została stworzona na długie ostrza.

"Na otworach i innych krawędziach bywają włoski". Mikko

https://www.facebook.com/Sulejknives/
Instagram: #sulejknives

Vegvisir

Dziekuje, po odrobieniu lekcji skłaniam sie do HFki jednak, za to nc6 własnie idealnie sie nada na cos mniejszego-pierwsze testy wypadły pomnyslnie :)


Trollsky

Cytat: gerard36856 w 12-09-2020, 09:15:57

@Trollsky
Łezka w oku się kręci? Twój wątek z przed 15 lat ktoś odkopal ;>

jeruna !! to juz tyle lat ?  Ja sie pytam kiedy :)
Ludzie wybaczą Ci wszystko, oprócz tego ze Ci coś wyszło.

Vegvisir

Cytat: Trollsky w 14-09-2020, 10:59:51

jeruna !! to juz tyle lat ?  Ja sie pytam kiedy :)

Kilka lat prowadziłem fora-zasada była zawsze zeby nie powielac tematów :)