Reklama

Gatunki drewna na rękojeści - introducement

Zaczęty przez aambeeld, 17-12-2006, 13:28:38

aambeeld

Co Brać Zacna powie na wątek opisujący interesujące gatunki drewna, z których możnaby wykonać rękojeść noża? Ostatnio przypadkiem zetknąłem się z tak egzotycznym, acz rosnącym u nas drewnem jak: torreja kalifornijaska o pięknym, limonkowycm zapachu; kłęk, jałowiec wirginijski (? - do wyjaśnienia) oraz z naszym rodzimym, acz niepospolitym cisem. W pierwszych postach tego wątku postaram się przedstawić właśnie wymienione gatunki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Torreja
Torreya - rodzaj roślin z rodziny cisowatych. Cztery gatunki występują w wschodniej Azji. Z tego trzy w Chinach, a jeden w Japonii. Natomiast dwa gatunki występują Ameryce Północnej. Gatunki te są małymi, zimozielonymi drzewami. Osiągają wysokość od 5 do 20 m, rzadko 25 m.
http://www.szyszki.com.pl/prawy4.html
Torreya - toreja, czwórczak wysokie drzewo o grubej korowinie i okółkowo ustawionych gałęziach na pniu. Igły dł. 2-3cm, bardziej kłujące niż igły cisa. Znanych jest 6 gatunków, występujących w Ameryce Północnej i Azji. W Polsce spotykana Toreja japońska, zwana również czwórczakiem orzechowym, lub orzechowatym.
Gatunki:
# Torreya californica - Toreja kalifornijska                                         
# Torreya fargesii
# Torreya grandis
# Torreya jackii
# Torreya nucifera - czwórczak orzechowy
# Torreya taxifolia

Jak widać opisy tego gatunku są nieco rozbieżne  ;-)

Ja pozyskałem niegrube odcinki konarów z gatunku Torreya Californica, który charakteryzuje się pięknym, limonkowym zapachem i dość zgrabnym, cisopodobnym układem słojów. Drewno "na paznokieć" nieco miększe od jałowca i cisa, kora jakby puchata, gąbczasta i cienka na 1-2mm. Niezależnie od twardości etc. tegodrewna intrygująa jest sama możliwość posiadania zalatującej koktailem limonkowym rękojeści  8D

Sursum corda

Krug

Ostatnio na łazędze znalazłem ciekawego "dziwoląga" - coś jakby krzew, zimą jest zielony, gatunek dla mnie NN. W miejscu przejscia łodygi w korzeń zgrubienie z przerostami drobnych korzeni - twarde. Jak znajdę fotkidołaczę.

Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!
***** *******. :)
Śmiesznie jak jebacy popierają jebanych. :)
TRZYNASTU SPARTAN ŻYJE! WOT CHUJNIA.

aambeeld

#2

http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Klek/Klek.html
Cechy: Kłęk kanadyjski to drzewo wysokości do 30 m, o szerokiej, luźnej koronie. Pień pokryty grubą, głęboko spękaną korowiną. Wydaje odrośle korzeniowe. Pędy grube, sztywne, jednoroczne pokryte niebieskawym, woskowym nalotem, w młodości owłosione, w zimie białawe, z dużymi bliznami liściowymi. Liście bardzo duże, podwójnie pierzaste, długości do 1m, osadzone skrętolegle. Bocznych rozgałęzień osi głównej 3- par. Listki jajowate, długości 6-10 cm, całobrzegie. Liście rozwijają się wiosną bardzo późno, zwykle w drugiej połowie maja i mają wówczas barwę czerwonawą. W jesieni przebarwiają się na cytrynowożółte. Kwiaty promieniste, drobne, białawe, niepozorne, zebrane w krótkie, szczytowane wiechy, rozdzielnopłciowe (roślina dwupienna), rozkwitają w czerwcu. Strąki grube, brązowe, długości do 25 cm, wypełnione między nasionami słodkawym, galaretowatym miąższem. Nasiona duże, średnicy do 2,5 cm, twarde, dojrzewają w październiku, lecz strąki wiszą na drzewie przez cała zimę.

Rozmaitości: Rośnie na żyznych, wilgotnych glebach, razem z wieloma innymi drzewami liściastymi. Kłęk kanadyjski jest drzewem wolno rosnącym. W Europie uprawiany od początku XVIII w. U nas również spotykany w starych parkach. Wytrzymały na niskie temperatury, mało wymagający w stosunku do gleby, lecz najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych i gliniasto-piaszczystych, dostatecznie wilgotnych. Drzewo bardzo oryginalne, o charakterystycznej, luźno ugałęzionej koronie, a jesienią pięknie przebarwiających się liściach. Nadaje się do dużych parków. Sadzić należy pojedynczo w miejscach eksponowanych, np. na dużych powierzchniach trawników, przed budynkami itp. Rozmnaża się z nasion oraz przez odrośle korzeniowe. Nasiona przed wysiewem należy parzyć lub mechanicznie uszkodzić twardą okrywę i moczyć w wodzie aż napęcznieją. Zaleca się także traktowanie nasion przed wysiewem kwasem siarkowym przez 1-2 godziny.

Pochodzenie: Środkowa i Wschodnia Ameryka Północna.

Lokalizacja: Arboretum w Powsinie, park Łazienki w Warszawie.

O Parku Puławskim nie wspomnieli, łobuzy. :)

sorki za kiepską jakość - zdjecie z telefonu - później postaram sie zrobić coś lepszego cyfrakiem

Sursum corda

aambeeld

#3

jałowiec o wciąż nieznanym przymiotniku

czyż nie wygląda jak apetyczny stek z dinusia we Flinstone'ach?

Sursum corda

Misza

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Kubek

Zapowiada się ciekawie.
Ciekawe, jak będzie wyglądało, po pocięciu na okładki.
Pozdrawiam.


aambeeld

Drewno owego jałowca jest w zasadzie wysezonowane - leżało na "styrcie" śmietków ogrodowych jaki rocek. Część zabezpieczyłem olejem lnianym z woskiem, a część pozostawiłem "nago". Drewienko ciąłem piłą reczną - taką mw jak Fiskars Maers'a. Test twardości "na pazur" dał bardzo obiecujące rezultaty.
Zamiaruję sprzedać 1 sztukę i wylicytowaną kwotę przekazać Fundacji Wspierania Historycznego Ogrodu Puławskiego. Oprócz jałowca wystawię też na ów zbożny cel kłęka, torreję i cisa.

Sursum corda

gladiator

Fajne tematy poruszacie Panowie. Jałowca sprawdzałem, rózne gatunki ale niestety nie bardzo się nadaje na rękojeści..według mnie drewno jest za miękkie i nie ciekawe...wyjatkiem jest jałowiec wirginijski, który posiada bardzo interesujacy rdzeń przy grubszych egzemplarzach. Co innego cis....


paproch

#8

Poniższy link prowadzi do niezłych technicznych charakterystyk drewna (polskie drzewa):
http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=35

Edytka: na tejże stronie znalazłem ciekawy fragment: "Drewno brzozy opadnięte przezowady (muchówki) charakteryzuje się zgrubieniami, nieregularnością budowy;jest to tak powszechnie znana "czeczota". Ta czeczota była modna w XIXw. i na początku XX wieku. Do dziesiejszego dnia słynne fińskie noże, tenajdroższe tak zwane "Lappin leuku", mają rękojeść z brzozy czeczoty."
( http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=37 )
:dodge:

By z krwi naszej życie wzięła Ta
Co jeszcze nie zginęła

rak


aambeeld

#10

Już faceta nie lubię - taaaak burl'a!!!  8D  :alien:

Dobrze, ze odgrzebałeś topic. Będąc w Polsce musze odkopać owe konary - o ile ich jeszcze sąsiad nie spalił, żopa zakuta.

Już wspominałem kajś o firmie DLH. Srzedają detalicznie egzotyczne kawałki drewna - Wenge, Zebrano, Teak etc w formie tarcicy - calówki lub 2". Polecam ich sklep. Na stornie znajdziecie bardzo dobre opisy drewna egzotycznego. Niniejszym więc uwalniam swoje źródełko drewna egzotycznego dla Braci Nożoróbnej - enjoy!!  :D

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Panie i Panowie - oto drewno egzotyczne w ludzkich cenach stoi przed Wami otworem!!
http://www.dlh.pl/?v=TProduct&sid=19
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
edit:
Popatrzcie na opisy twardości, wilgotności - pełne pro. Z przyjemnością się zrzucę na deskę Teak'u lub innego paskudztwa. Wenge jeszcze mam.
Sursum corda

Piotr aka Cypis

Polecam DLH - tylko trzeba sie przygotować na szok...
w lokalnym oddziale leżą pnie teakowe (afair) - po jakieś 50 000 pln :>

Inna sprawa, że ma toto jakieś 10-14m długości i ze metr - półtora średnicy - drewna na noże na całe życie :D

Tarcicę miewają przeróżną, i warto poszperać w magazynie.

Piotr aka Cypis

aambeeld

i warto zaprzyjaźnić się  z magazynierami :D

Sursum corda

vrav

jeśli to komus pomoże
nie szukajcie egotyków w tartakach itp
leżą sobie w dużych sklepach budowlanych w formie parkietów
jakie chcecie ipe.palisander,taeak,jatoba,dousie,nawet gwajak można trafić
za 3 polskie grajcary możesz mieć ze 3 rękojeści grubość do 20 mm[blaty kuch. do 40]
przy odrobinie szczęścia to trafisz coś a,la czeczota


rak

tak trafić w to co potrzebne to trudno  i jak przychodzi do kupna to proszę paczka lub m2
w normalnej cenie-ścinki ,połamane deski to wszystko jest potrzebne i ma swoje przeznaczenie
DLH Wrocław to już nie ma co gadać - tylko wielkie zamówienia- jakie 5-10 m na drzewo z takim zamówieniem -wagon no to się zastanowimy


aambeeld

w Warszawie kupowałem po jednej desce Wenge. Bez ściemy z mojej strony.

Oprócz DLH czasem korzystam z faktu, że moja Małżonka jest architektem wnętrz...  :D

Sursum corda

W. Irving

Cytat: aambeeld w 23-05-2008, 13:59:35

i warto zaprzyjaĽnić się z magazynierami :D

do rak:

to jest podstawa - zaprzyjaźnić się z magazynierami. Za parę złotych (5-10) masz materiał na kilka rękojeści. Przynajmniej tak było w magazynie w Szczecinie. Przyszedł koleś w garniturze i nie szukał desek na parkiet do domu co ma 1000 m2 tylko paru kawałków drewna na rekonstrukcję rękojeści starego pamiątkowego/harcerskiego/po dziadku/z dawnych czasów (niepotrzebne skreślić)  :D noża. Pomogli szukać, służyli pomocą.

pOZdrowionka
tomek

wiem k...a wszystko... jako rzecze kosiarz ;>

(tu http://forum.knives.pl/index.php/topic,156717.msg1501352.html#msg1501352 )

aambeeld

poza tym w Warszaiwe można kupić jedną deskę np wenge - kein problem! Jeno to wydatek jednorazowo 250zł... na prawie 100 rękojeści...

Sursum corda

aambeeld

w sumie po co grzebać za egzotykami, skoro na naszych podwórkach rosną takie cuda, że sie zamorskie patyki chowajom:
1. grusze- piękne drewno, twarde i trwałe.
2. klony - wymagają co prawda stabilizacji, ale kiedy zarażone grzybem - wspaniałe efekty wizualne dają - wrath tu coś moze w temacie powiedzieć
3. robinia (Robinia Pseudoaccaccia) lub inaczej grochodrzew, niesłusznie potocnzie nazywany akacją. twarde, włókniste drewno, używane na trzonki do młotów i innych narzedzi haevy-duty. Szczególnie urokliwe są czeczoty robiniowe.
4. jesion - drewno co prawda mało interesujace, ale za to odporne. Stosowane w produkcji trzonków do młotów i siekier.
5. klon jesionolistny. Paskudne z wyglądu drzewo, mające tendencje do czeczocenia. Po stabilizajci - pycha!
6. drzewa owocowe: śliwa, jabłoń - bardzo urocze drewienka.
7. lipa - dobry materiał na saya
8. brzoza - skandynawy
9. czarny bez - twarde cholerstwo jak diabli

wiem, że gówno to nie opisy, ale moze ktoś, kto doświadczenie z ww drewnem ma, moze słówko więcej powie?

Sursum corda

Trollsky

#19

ja zrobilem pare raczek z wiązu i tez jest pieknym drewnem.

zapraszam do dyskusji o drewnach , zarowno  rodzimych jak i egzotycznych.

a jak jest z czeczota brzozową ? bo mam tego z 200 kg i schnie powoli.

Ludzie wybaczą Ci wszystko, oprócz tego ze Ci coś wyszło.