Reklama

Pogromcy mitów - Kruchość NC6 ;)

Zaczęty przez tlim, 15-07-2009, 22:15:24

Poniższą stal NC6 uważam za:

kruchą
7 (3.6%)
nie kruchą
83 (42.1%)
wydawało mi się że NC6 jest krucha ale teraz tak nie uważam
53 (26.9%)
nadal uważam że jest krucha
6 (3%)
komtraja!
48 (24.4%)

Głosów w sumie: 197

tlim

Słyszałem pare razy, że stal NC6 jest krucha.  "Kurcha" wydawało mi się pojęciem dość rozmytym
Postanowiłem pokazać jak jest.

Po przekazaniu nożykowi duszy, czyli po zahartowaniu, zaokładkowałem go, zapochwiłem, obfotografowałem i dziś pomyślałem, że można go poświęcić w dobrym celu.

Nożyk zrobiony został z NC6 3mm, zahartowany 57-59HRC, może i 60, czyli dość wysoko.
Twardo, krucho? Eeeee... Kwestia hartowania :)

Podejście pierwsze:

[youtube=425,350]BPnTjMyvB50[/youtube]

Drugi film straciłem, a raczej nie włączyłem kamery ;) Na szczęście nóż wtedy nie pękł :D
Rurka do pomocy.
[youtube=425,350]KGQY_oKAB6I[/youtube]








Next

[youtube=425,350]0Pp03pEcktA[/youtube]

Finishhim :D
[youtube=425,350]hEK4-nd0Fuc[/youtube]

Ciekaw jestem czy nadal NC6 będzie zaszufladkowana do stali kruchych? :D
I czy interesowały by was crashtesty innych gatunków stali.

.

kezsel


tlim

W oleju, lecz nie na martenzyt a na bainit, chłodzenie w 250-260C przez ponad dwie godziny.


Gurgul99

Odwaga to strach przetrzymywany o jedną chwilę dłużej
Chrystus nadchodzi - udawaj że jesteś zajęty...

kezsel

rozumię że temperatura oleju była ciągle taka sama, czy tylko na początku hartowania?


tlim

Cytat: kezsel w 15-07-2009, 22:29:14

rozumię że temperatura oleju była ciągle taka sama, czy tylko na początku hartowania?

Cały czas taka sama.

przeszczep

A co to znaczy komtraja :? :)
A więcej testów jak najbardziej bym zobaczył :D

Nie głosowałem bo ani nic na ten temat nie słyszałem, ani żadnego noża z nc6 nie miałem...



rybak

Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن
--------------------------------------------------------------
The legacy is more intimidating, than any opposition...

tlim

W następnych crashtestach będę łamał identycznej wielkości/grubości kawałki stali o identycznych kształtach i identycznie wykończonej powierzchni. Niedługo D2 i jeszcze raz NC6 bainityczna oraz NC6 dla porównania zahartowana na martenzyt. 


kezsel

Czekam z niecierpliwością, bardzo ciekawe testy Mariuszu :D pisz więcej jak były hartowane w czym, temperatury i czasy odpuszczania. Napewno sie to przyda. Pozdrawiam


Trollsky

teraz czas na  pogrom mitu ze "nc6 rdzewieje w oczach"

siadła taka opinia i jest powielana przez ludzi ktorzy nigdy z tą stala nie mieli do czynienia ;)

Ludzie wybaczą Ci wszystko, oprócz tego ze Ci coś wyszło.

kali

bardzo fajne filmiki, czekam na inne stale 8D
mam jeden nóż Trollskiego z 3 mm NC6, wcale nie wydaje się kruchy, ładnie sprężynuje podczas wyłamywania :)

There are no tactical knives, only tactical minds
FP

pecado

po pierwsze primo - masz łomot że bez nas takie zabawy urządzasz, a przecież wpraszaliśmy się na koszenie trawy.... ;>
po drugie - kruchość określ tam gdzie klinga jest najbardziej wrażliwa - na KT. W zależności od hartowania (ogóline, nie tylko HRC) i stali udar na KT będzie ją zawijał/wgniatał lub kruszył. Tu masz pierwszy wskaźnik czy stal jest plastyczna, elastyczna (odkształcenia plastyczne są, ale mniejsze, bo część zamortyzowała struktura) czy krucha.
Przy dłuższym ramieniu i takim szlifie musiałaby się trafić skaza w materiale, żeby pękł był łatwo. Jeśli bawimy się w taki sposób to wg mnie więcej informacji dostarczyłby blank szlifowany z długim czubkiem i potem wyłamywanie - porównanie np. trzech stali, która dla jakiego kąta sprężynuje/odkształca się plastycznie/pęka daje nam informacje o różnicach pomiędzy stalami, co łatwiej też potem odnieść do innych noży - solowy test bez specjalistycznych mierników nie pozwala odnieść się do innych stali, uważanych za mniej lub bardziej kruchych - wiesz co mam na mysli?

Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że doceniam i dodaję +10 do szacuna za samo zmierzenie się z tematem, moje niesmiałe uwagi dotyczą jedynie moje poglądu na metodologię i tego jakie wnioski pozwalają wysnuć takie testy - bo niestety nie pozwalają wysnuć takich, które można umieścić gdzies w indywidualnym "układzie odniesienia".

P.S.
Jakbyś potrzebował pomocników przy pilnowaniu kamery to wiesz, w 3city cała grupa chętnych się znajdzie ;)

pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

mgr_scout

ktoś mówił o sprawdzaniu wytrzymałości czubków  :>

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan
CZUJ-DYM!
Jak mawia trener Piechniczek ,,Skończyła się szatnia – zaczęła się trawa."

Henry

Mam nadzieję że Tlim się nie obrazi na wtrącanie się w wątek ale skoro pecado wspomniał o kt to przypomniało mi się że mam na dysku ciekawe zdjęcie z crash testu Adonay'a:

jakby nie było widać to jest pod http://www.pbase.com/image/115019971

Buck 110 v. Tlimowy bushcraft z D2 - czyli wiórek (słabo to widać bo odpadł) v. wykruszenie

Tlim, jakbyś dodał gdzieś do testów też jakiś na kt to było by super, bo jednak pracując nożem czasem się na kamień trafi...

A póki co czekam z niecierpliwością na porównanie martenzytu i bainitu  :D


tlim

#16
Cytat: pecado

po pierwsze primo - masz łomot że bez nas takie zabawy urządzasz, a przecież wpraszaliśmy się na koszenie trawy.... ;>
po drugie - kruchość określ tam gdzie klinga jest najbardziej wrażliwa - na KT. W zależności od hartowania (ogóline, nie tylko HRC) i stali udar na KT będzie ją zawijał/wgniatał lub kruszył. Tu masz pierwszy wskaźnik czy stal jest plastyczna, elastyczna (odkształcenia plastyczne są, ale mniejsze, bo część zamortyzowała struktura) czy krucha.
Przy dłuższym ramieniu i takim szlifie musiałaby się trafić skaza w materiale, żeby pękł był łatwo. Jeśli bawimy się w taki sposób to wg mnie więcej informacji dostarczyłby blank szlifowany z długim czubkiem i potem wyłamywanie - porównanie np. trzech stali, która dla jakiego kąta sprężynuje/odkształca się plastycznie/pęka daje nam informacje o różnicach pomiędzy stalami, co łatwiej też potem odnieść do innych noży - solowy test bez specjalistycznych mierników nie pozwala odnieść się do innych stali, uważanych za mniej lub bardziej kruchych - wiesz co mam na mysli?

Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że doceniam i dodaję +10 do szacuna za samo zmierzenie się z tematem, moje niesmiałe uwagi dotyczą jedynie moje poglądu na metodologię i tego jakie wnioski pozwalają wysnuć takie testy - bo niestety nie pozwalają wysnuć takich, które można umieścić gdzies w indywidualnym "układzie odniesienia".

P.S.
Jakbyś potrzebował pomocników przy pilnowaniu kamery to wiesz, w 3city cała grupa chętnych się znajdzie ;)

Rozmumiem, w tym teście chciałem głównie pokazać to, że ręcznie taki nóż cieżko popsuć, choć wiem że można, jak wszystko ;)
Co do metodologi to myśle że na jakimś spotkanku na żywo najlepiej pogadać.
Cytat: Henry

Mam nadzieję że Tlim się nie obrazi na wtrącanie się w wątek ale skoro pecado wspomniał o kt to przypomniało mi się że mam na dysku ciekawe zdjęcie z crash testu Adonay'a:
jakby nie było widać to jest pod http://www.pbase.com/image/115019971

Buck 110 v. Tlimowy bushcraft z D2 - czyli wiórek (słabo to widać bo odpadł) v. wykruszenie

Tlim, jakbyś dodał gdzieś do testów też jakiś na kt to było by super, bo jednak pracując nożem czasem się na kamień trafi...

A póki co czekam z niecierpliwością na porównanie martenzytu i bainitu  :D

Napewno się obrazi ;)

A jaki chciałbyć test na kt? Bo takie łupanie jednym drugiego uważam za bezcelowe, zwłaszcza noża z zero grindem takim z grubszą krawędzią tnącą.


Mritke

Może po prostu zrobić zestaw takich samych ostrzy,(nawet zaostrzone płaskowniki wycięte z jakichś odpadków) z różnych stali, odpowiednio zahartowanych i wtedy to testować? I wtedy nie będzie różnic w wysokości szlifu, grubości kt, gładkości wykończenia itd, tylko stal i jej "dusza" :)

Co jakiś czas rozpływam się nad kawałkami stali, drewna/micarty/kości/rogu/metali kolorowych i innych tworzyw. Poskładanych razem w postaci noży mniej lub bardziej artystycznych o przeznaczeniu mniej lub bardziej użytkowym....

Non compos mentis...

paproch

Hola, hola
Nie pokazałeś testem jak jest zahartowane, czy aby nie za nisko. Oczywiście my wierzymy Ci ufamy, że jest tyle ile napisałeś ale poszukaj testów KotaB on pokazał twardość hartowania przez cięcie gwoździa i wbijanie w imadło a potem wyginał blanka.

By z krwi naszej życie wzięła Ta
Co jeszcze nie zginęła

tlim

#19
Cytat: Mritke

Może po prostu zrobić zestaw takich samych ostrzy,(nawet zaostrzone płaskowniki wycięte z jakichś odpadków) z różnych stali, odpowiednio zahartowanych i wtedy to testować? I wtedy nie będzie różnic w wysokości szlifu, grubości kt, gładkości wykończenia itd, tylko stal i jej "dusza" :)

Dobrze, ale jak chcesz je testować?

Cytat: paproch

Hola, hola
Nie pokazałeś testem jak jest zahartowane, czy aby nie za nisko. Oczywiście my wierzymy Ci ufamy, że jest tyle ile napisałeś ale poszukaj testów KotaB on pokazał twardość hartowania przez cięcie gwoździa i wbijanie w imadło a potem wyginał blanka.

Przykro mi, ale ostatnio przestałem robić noże do cięcia gwoździ i nie używam ich zamiennie z gwoździami do wbijania, nawet w imadło ;)

(edit)
Gwoździe zazwyczaj nie są hartowane, kowadła poza szczękami również, więc przecięcie jednego czy wbicie w drugie pozkazuje jedynie, że ostrze jest twardsze od nie zahartowanego. Zauważ że we wcześniejszych testach moich Ryśków, też ciąłem gwoździe a noże miały twardość w okolicy 50HRC.
Jeśli wbiłbym wcześniej nóż w coś stalowego zwiększyłoby to u Ciebie twoj kredyt zaufania wobec moich wyrobów?
Nie wiem czy Kot ostrzył swoje ostrze do testów, ale ja nie wbijalbym ostrza z kt szlifowanym na zero, jak w tym przypadku, w kawał stali  bo to poprostu nóż nie do takich zastosowań.