Reklama

Tutorial - elektryczny piec hartowniczy

Zaczęty przez glon, 14-01-2010, 19:21:32

jahjachu

Cytat: melonmelon w 22-01-2015, 09:14:41

Jahjahu, nawet jam muflę kupisz, jesteś pewien, że zrobisz lepiej niż PEM? Wiesz jak nawinąć drut (niby banalne pytanie, ale jak się zastanowisz...), wiesz jak zrobić tylna ściankę, drzwiczki? Itd, itd. A wiesz, ze PEM-y mają dwie mufle w jednym pudełku stalowym? To, taka ciekawostka...
PEm-y to była najwyższa półka piecyków uniwersalnych laboratoryjnych, po zmianie sterowania i kilku przeróbkach made by Brr/Mel to sprzęt o którym zgniły zachód może tylko marzyć (a Steh13 pije zdrowie tego zgniłka, by se śmierdział dalej).
pozdro

Dlatego raczej bede polowal na tego PEMa.

BTW.
Mufla w MFP 7,3 w IZO kosztuje 415 PLN (netto, sama mufla) lub 950 PLN (netto, mufla + zamontowana dedykowana spirala 3KW + masa nazwojowa - wszystko wysuszone i gotowe do pracy). Towar jest gotowy w 2 tygodnie od momentu zamowienia.


melonmelon

Ha Ha Ha
Właśnie gadałam z Brr i pierdyknałem 1000 zł za nawiniętą muflę. Którą mu serdecznie odradziłem :)

pozdro
Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Brr...

Cytat: Hols75 w 22-01-2015, 09:33:42

Czy warto kupować takie stare piece ?
zużycia energii są bardzo duże
Na warsztatach szkoły zawodowej niedaleko mojego miejsca zamieszkania, jest piec starszy niż ja
Gdy pytałem o usługę hartowania to powiedziano mi że może to być nie opłacalne bo piec przed hartowaniem trzeba wygrzać przez 5-6 godzin przed hartowaniem.
Cena za ich hartowanie powaliła mnie na kolana

Małe piece laboratoryjne muflowe w których możemy hartować dokładnie swoje nożyki to moce do 3kW  czyli godzina pracy to około (1,8 pln (3x0,6 pln za 1kWh)
Hartowanie pojedyncze 3 głowni naraz to 4h pracy pieca czyli koszt prądu do napędu takiego pieca na głownię to 1,2 pln...  (pozostałe koszty, jak podgrzanie oleju, odpuszczanie są już podobne ale też dochodzą do ceny końcowej usługi, ale my nie o tym)
Poza tym, jak już nagrzejesz ten piec i robisz po sobie np. 10 wsadów po 3 głowienki to na kolejną jedną głownię koszt prądu to około 0,5 pln

proszę Cię...

Nie licząc tego, że te piece mają lepszą izolację od tych lekkich, i one by utrzymać temperaturę potrzebują więcej energii, bo większość ogrzewa atmosferę.
Gdyby to dokładnie zmierzyć, okaże się, że te lekkie nie dość, że gorsze, to drożej w nich się hartuje (zakładając, że robimy po 10 wsadów w jednym nagrzaniu od temp. pokojowej)

Oczywiście idiotyzmem jest nagrzewać piec 30kW na takich warsztatach  o komorze 0,5m3 dla jednego nożyka...

Lekkie piece z grzałkami w komorze (popularne tak w ułesa) nagrzewają się szybko, ale tak samo szybko stygną...
Otwierasz komorę by wsadzić blanki i 100stC odfrunęło...
Nie mówiąc w ogóle o równomierności rozkładu temp. w tamtych piecach, a raczej jej braku  ;-P


jahjachu

U mnie oplata pradu to nie problem, bo mam stala oplate miesieczna (bez wzgledu na zuzycie). Problemem jest moc, gdyz mam tylko jedno gniazdko 220V (wiec pewnie 3-4kW to max) wiec jesli taki PEM jest do 3kW, to wolalbym zainwestowac w niego (nawet jesli ma juz swoje lata), niz kombinowac samorobke z muflami ceramicznymi.


zbikq

Witajcie, gdyby ktoś z was do budowy piecyka potrzebował sterownik temperatury to mam do zbycia Jumo dTron 316. W razie co piszcie PW.


Pokim

Cytat: zbikq w 22-01-2015, 14:18:03

Witajcie, gdyby ktoś z was do budowy piecyka potrzebował sterownik temperatury to mam do zbycia Jumo dTron 316. W razie co piszcie PW.

Jak już, to podaj pełne oznaczenie , żeby było wiadomo jakie jest wykonanie danego modelu.

Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą

morghul

Koledzy,
mam potrzebę zbudowania pieca (to może za duże słowo bo użyty będzie 2-3 razy max.) który będzie w stanie osiągnąć i utrzymać przez ~1h temperaturę 500-550 stopni. Ponieważ piec będzie użyty 2-3 maksymalnie nie kalkuluje mi się budowa jego z dedykowanych materiałów ognioodpornych.
Będę musiał w nim wygrzać element stalowy przez godzinę w temperaturze w/w czyli 500-550 stopni o wymiarach 700x700x500 wiec wymiary komory jaka mi wystarczy szacuję na 800x800x600.
Pomysł jest taki aby kupić :
- drut oporowy za kilkanaście zł
- sterownik z allegro za 90zł (sterownik/regulator temperatury RKC REX-C100 (DO WYBORU Z WYJŚCIEM PRZEKAŹNIKOWYM LUB SSR) + uniwersalny czujnik temperatury typu K 0°C - 800°C 1,5m),
- przekaźnik SSR
- kupkę cegieł białych mam (wiem, że temperatura im szkodzi ale na 2-3 grzania powinno wystarczyć) ewentualnie kupić rozbiórkową czerwoną
- ściany pokleić zaprawą szamotową
- dach zrobić z kawałka blachy ewentualnie przykrytej dla izolacji arkuszem wełny mineralnej

Całość złożę na wylewce betonowej jaką mam na podwórku a po całej operacji po prostu rozbiorę.

Całość zamknie się w 200zł co jest dla mnie więcej niż zadowalająco.

Pytanie mam takiej natury, jakiej mocy grzałek potrzebuję aby komorę o takiej objętości, praktycznie bez izolacji termicznej nagrzać do w/w temperatury? Mam dostęp do siły ale może jedna faza wystarczy czyli ok 3000W? Czas nagrzewania do temp. 500 stopni w zasadzie nie ma znaczenia, może to być i 5h a dla każdej fazy trzeba by dokupić przekaźniki więc ekonomiczniej będzie z jednej.

Na partyzanta mogę zmajstrować jakiś "termoobieg" z metalowego wentylatora żeby rozkład temperatury był równiejszy (bo pewnie dla takiej objętości cięzko liczyć na równomierne rozłożenie temperatury).

Co koledzy myślą o moim kaskaderskim pomyśle?


Brr...

nie taniej będzie zawieźć gdzieś i wyżarzyć?
a nawet jak w podobnych pieniądzach to pieprzenia się za przeproszeniem w pytę...


morghul

#248
Cytat: Brr... w 22-01-2015, 17:41:59

nie taniej będzie zawieźć gdzieś i wyżarzyć?
a nawet jak w podobnych pieniądzach to pieprzenia się za przeproszeniem w pytę...

W mojej "wsi" zawołali 900zł za wyżarzenie więc... no trochę przesada. Elektrykę jak mi nie będzie potrzebna to sprzedam wiec prawie stówka wróci do mnie (chociaż jak znam siebie to zostawię w "przydasiach").
Policzyłem na podstawie przykładu z sieci że straty przy cegle pełnej i owinięciu ścian i dachu wełną 100mm (kilka kawałków pewnie się uda od kogoś dostać jako resztki z budowy) wyjdą na poziomie 700W więc teoretycznie 3000W grzania powinno sprawę załatwić.

Brr...

Panowie. Mała zajawka...

Niebawem na melonowym blogu, pojawi się tutek jak krok po kroku, kabelek po kabelku, zrobić ze starego muflowego pieca, piękny, dokładny nowoczesny sterowany PID piecunio.

tu taki uproszczony schemacik, na zachętę:

Brr...

dyzio

To ja jeszcze link do melonowego bloga bym prosił..


jahjachu

Cytat: Brr... w 22-01-2015, 20:33:29

Panowie. Mała zajawka...

Niebawem na melonowym blogu, pojawi się tutek jak krok po kroku, kabelek po kabelku, zrobić ze starego muflowego pieca, piękny, dokładny nowoczesny sterowany PID piecunio.

Z wymiana mufli i elementow grzejnych ? Czy tylko jak podlaczyc regulator do elementow grzejnych i termopary?

Brr...

No ja w GTW (Grupie Trzymającej Wiedzę, jak to nas ktoś tu kiedyś określił :rotfl: :rotfl: :rotfl: ) odpowiadam za kabelki, więc będzie o kabelkach, ale i o tym co trzeba naopowiadać sterownikowi by sterował jak byśmy chcieli  ;-P
Jak nadejdzie moment wymiany mufli czy grzałek to pewnie też zrobimy fotorelację i opis. Na teraz. Najnowszy pacjent jest praktycznie nienaruszony, więc będzie "tylko" wymiana sterowania i konfiguracja. :)

Brr...

PS. Za duża ilość wiedzy na raz może zabić...  ;-P

jahjachu

Brr...,
Jak juz rozlozycie wiedze na raty (co by ktos nie kopnal w kalendarz) to moglibyscie tez podrzucic klika tip`ow, czy da sie rozpoznac zuzycie mufli itd. zeby uniknac zakupu piecyka za sporo kase, ktory kwalifikuje sie do kapitalnego remontu.

BTW. Taki PEM 2/87 bedzie sie nadawal?

Warto polowac na cos takiego?


Brr...

#254

Dobra...   :)

PEM 2/87 w DTRce czytamy, iż w zależności od zakładu wykonania, będzie na 900, 950, 1000stC

Spokojnie tą mocą wejdziemy wyżej, ale kosztem żywotności. (na usługowe hartowanie nierdzewek się nie nada, bo pagibnie grzałka po iluśtam godzinach)

Lakier oryginalny = mało godzin pracy

Mufla wygląda bardzo dobrze (przydałoby się dokładniejsze zdjęcie) nie pęknięta, nie zerodowana. Ceramika na drzwiczkach tak samo.
Świadczy to o nim bardzo pozytywnie.

Jest to wypasiona wersja z przekaźnikiem czasowym. (Lubię je, można sobie ustawić np. za ile czasu ma się włączyć, by rano był gorący. Można także po włożeniu do odprężania kazać mu grzać jeszcze 2h, a potem wyłączyć) Pięknie cykają jak bomba zegarowa, za sprawą silniczka synchronicznego i masy zębatek :)
Jeśli jest sprawne obecne sterowanie i termopara to pozostaje tylko regulator podpiąć i ewentualnie SSR'a (stycznik jest w pakiecie, ale głośno kłapie)
Oryginalnie termopara z grubych drutów w ceramice tylko częściowo (sam zgrzew odkryty)

Tyle na podstawie fotki.

Na miejscu, bądź z dodatkowych fotek można zobaczyć, czy był otwierany (to źle, bo po co ktoś tam miałby grzebać), oraz po przechyleniu od spodu nie ma osłony i można zobaczyć czy instalacja sterowania oryginalna, czy ktoś gmerał (raczej źle jak grzebie ktoś inny niż my  ;-P )

Brr...

Ps. Kilku userów zabierało mnie wirtualnie na oględziny piecyków. Jak wiem wcześniej, to powiem co zabrać. Można potem zadzwonić, porobić fotki szczegółów i mi wysłać. Ustatnio nawet było zdalne mierzenie rezystancji i ciągłości grzałek :)
Chętnie pomogę w zakresie moich skromnych kompetencji. ;-P


jahjachu

To fotka z ogloszenia z 2004 :) Chcialem tylko podpytac, czy jesli cos takiego sie pojawi, bedzie godne uwagi.
Wiekszosc piecykow jakie widze w ogloszeniach, jest opisana ze grzeja do 1000 stopni C. Rozumiem, ze nie oznacza to, ze nie mozna wyzszej temperatury ustwic, szczegolnie jesli wrzucimy mu nowy regulator PID. Ten akurat mial w opisie tylko ze wskaznik jest do 1200 stopni.
Ja raczej nie mysle o uslugowym hartowaniu. Moja wydajnosc knifemakingowa to maksymlanie 2 hartowania w miesiacu :)


melonmelon

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

jahjachu

Moze po zakupie piecyka, pacnal szybko fotke, zeby w katalogu ladnie wygladalo :)

Kupowalem od tego goscia stal Bohlerow'ska (K390 i M390) w zeszlym roku. Mozna sie zapisac nawet na warsztaty knifemakingowe:
http://www.steirereisen.at/?page_id=103

Chwali sie, ze ma dobre kontakty Bohler'em.
OC K390 robi "po Bozemu" chociaz podaje chyba szerszy zakres odpuszczania i wtranca wymrazanie:

Härtetemperatur: 1030–1180°C Abkühlmedium: Öl, 62–66HRC (Tiefkühlen bei-80°C empfohlen!)
Anlassen: 475-575°C / 3 x 2 Stunden wird empholen


killrathi

tak z ciekawości... jak wygląda sterowanie temp. w piecach pem-1? nie po przeróbkach ale oryginalnie


kontankt wyłącznie e-mail: [email protected]

Brr...

#259

Jest analogowy regulator też lumela najczęściej, bywa czasówka mechaniczna, stycznik, kontrolki itp.
Jak chcesz to podejdę do warsztatu i zrobię zdjęcie schematu elektrycznego. :)

Brr...