Reklama

4h13

Zaczęty przez amba, 16-01-2010, 11:01:34

amba

Witam od jakiegos czasu chodzi za mna zrobienie swojego wlasnego noza...Jezlei chodzi o warsztat mam calkiem duze mozliwosci...do wycinania mam elektrodrazarki mam tez frezarke CNC hartownie i pare szlifierek i jeszcze sporo innych maszyn. Kwestia zostaje tylko materialu...CO myslicie o 4h13? kiedys robilismy z tej stali zahartowanej oczywiscie specjalne noze do mielenia szkla i spokojnie dawala rade. jest to nierdzewka i jak na nierdzewke latwo obrabialna. Nie znam materialow ktore sa tutaj podawane bo nie jest to stal uzywana u mnie w zakladzie. Jezeli jakies inne propozycje to jaki material najlepiej i gdzie mozna go dostac. Bo z tego co wiem wlasnie stal s30V o ktorej tak mowa jest ciagle jest praktycznie nie do zdobycia.
Pozdrawiam


kali

czytałeś w ogóle to forum?

There are no tactical knives, only tactical minds
FP

adonay

4h13 = 420 = plastelina...chyba że potrafisz ją naprawdę dobrze hartować (i nie chodzi o sprzęt ale o umiejętność)

pozdro

Nie lubię noży...zwłaszcza Seben..........ZMIENIŁEM ZDANIE, SEBENZA JEST COOL!!!...ale i tak sprzedałem...

kroko

Cytat: adonay w 16-01-2010, 15:03:51

4h13 = 420 = plastelina...chyba że potrafisz ją naprawdę dobrze hartować (i nie chodzi o sprzęt ale o umiejętność)

pozdro

Bez przesady,plastelina to za dużo powiedziane a dobry hartownik potrafi zrobić z tego całkiem niezłą klingę.


wojtekn

z latwodostepnych to ja osobiscie polecam D2
w polsce znana jako NC11LV,
korozja nie daje sie we znaki a dobrze zahartowana potrafi zadziwic

NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Cytat: Dagorn w 10-05-2006, 08:55:16
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

rybak

Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن
--------------------------------------------------------------
The legacy is more intimidating, than any opposition...

amba

hmm no ok:) dobrze wiedziec ta stal 4h13 mam zamiar zahartować tak do 50hrc chyba nawet wiecej sie nie da zabardzo. Co do tego czy czytalem forum tak czytalem, ale tez jest tutaj faktycznie bardzo duzo informacji tak ze trudno to wszystko na raz ogarnac duzo linkow itd itp czesto tez poslugujecie sie slangiem i wyrazeniami ktore nieraz trudno zrozumiec laikowi. Generalnie noz jaki mam zamiar sobie zrobic ma byc dosc uniwersalny, tzn czesto chodze na roznego rodzaju rajdy i z jednej strony chcialbym miec noz ktory potnie chlebek potnie miesko ale tez bede mogl nim przerabac jakas grubsza gałąź na ognisko czy cos w ten desen. Bez potrzeby noszenia przy tym siekierki czy maczety. czy w Polsce gdzies juz mozna dostac materialy jakoscia porownywalne z s30v czy nadal jest to duzy problem? Szwedzka nierdzewka to dobry material na noz? jest co prawda bardzo trudno obrabialna ale slyszlaem ze dobra no i chyba mialbym nawet do niej jakis dostep.
Pozdrawiam


Pokim

Przy dobrej obróbce 4H13 można zahartować bez problemu dużo powyżej 50hrc. Pisząc "szwedzka nierdzewka"
masz na myśli proszkową stal nierdzewną RWL34? Ta stal u nas jest nie tyle że nie znana, co nierozpowszechniona
i nie stosowana. Bracia Czesi chętnie i dość często ją stosują do swoich noży. Ta stal jest droga i u nas trudno znaleźć miejsce gdzie można by ją zahartować. Co oczywiście nie oznacza że jest to całkowicie niemożliwe. A w każdym razie bardzie możliwe niż S30V.

Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą

adonay

Cytat: kroko w 16-01-2010, 15:08:33

Bez przesady,plastelina to za dużo powiedziane a dobry hartownik potrafi zrobić z tego całkiem niezłą klingę.

toć napisałem - plastelina, chyba że potrafi ją dobrze zahartować :D

pozdro

Nie lubię noży...zwłaszcza Seben..........ZMIENIŁEM ZDANIE, SEBENZA JEST COOL!!!...ale i tak sprzedałem...

adonay

Cytat: Pokim w 18-01-2010, 21:00:37

Pisząc "szwedzka nierdzewka" masz na myśli proszkową stal nierdzewną RWL34?

raczej chodzi o Sandvik ;)

a 4h13 bez problemu hartuje się do 56hrc a przy profesjonalnym hartowaniu nawet nieco wyżej

Nie lubię noży...zwłaszcza Seben..........ZMIENIŁEM ZDANIE, SEBENZA JEST COOL!!!...ale i tak sprzedałem...

wojtekn

amba
piszac szwedzka stal nierdzewna nie mowisz nam niczego
szwedzi produkuja mnostwo gatunkow stali nierdzewnej
musisz okreslic dokladnie ktory masz na mysli
i wlasnie tu sie zaczyna ten branzowy slang, np. rwl34 to konkretny gatunek,
ale sandwik to wcale nie gatunek, tylko nazwa huty, i dalej mowi to niewiele...

NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Cytat: Dagorn w 10-05-2006, 08:55:16
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

melonmelon

nie kieruj się co możesz mieć
kieruj się co mogą ci dobrze zahartować
to znacznie ograniczy poszukiwania

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

amba

ja w firmie ktorej pracuje mam hartownie i goscia ktory hartuje...mamy piece itd itp. no i oczywiscie przyrzady do mierzenia twardosci kwestia tylko dostania odpowiedniej technologi do hartowania danego meterialu a mianowicie temperatura czas itd... co do sandvika akurat z tym sie kapnalem ze to huta poniewaz robia bardzo dobre narzedzia do CNC i innych maszyn. TAk sie tez zastanawaielm nad powlekaniem noza. np tak jak np powlekanie narzedzi do obrobki skrawaniem frezy z powlekaniem wytrzymuja 3-5 razy dluzej niz frezy bez powlekania. Ale i tutaj jest kwestia zapewne materialu ale to juz musialbym sie zapytac...


Pokim

#13

Wszystko fajnie że masz czym, gdzie i kosmiczne technologie. To wszystko jednak jeszcze nie gwarantuje że swój pierwszy nóż będzie zrobiony poprawnie, czy wręcz doskonale. Ja Cie nie zniechęcam, tylko tak marudzę.
Ty sam wiesz najlepiej na co Cię stać.

Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą

Trollsky

powiem tak, sporo nozy zrobiłem z 4h13 i po odpowiedniej obróbce termicznej ta stal jest naprawde niezła.

Ludzie wybaczą Ci wszystko, oprócz tego ze Ci coś wyszło.

wormek

#15

4h13
Czy ktoś mógłby mnie oświecić jak ją optymalnie obrobić termicznie ?
Dysponuję piecem grzejącym 300stC na godzinę , temperatura maksymalna to 1150 stC . Napewno klinga była przegrzana .
Pod ręką mam olej silnikowy , lub roztwór mydła ( biały jeleń :)) zrobiony na gęsto. W nim hartowałem pierwszy nóż ze stali nierdzewnej niewiadomego pochodzenia . Wyszedł zajefajnie , czarny pilniczk znaczy 65HRC go nie tyka .
Interesuje mnie całość procesu bom lajkonik w temacie
Dokładniej od jakiej temperatury zaczynać , czy robić przystanki , w jakiej gasić i w czym . No i jak odpuszczać , klinga krótka i gruba ( 5mm) od Trollsky'ego :)

Liczę na pomoc speców

I dzięki :)

Edzia : znaczy stal od Trollsky'ego , a klingę sm zepsułem
Gupi jestem :)